9-latka nie panuje nad emocjami - jak sobie z tym poradzić?

Witam. Mam 9letnia córkę która ma problem z emocjami. Od dłuższego czasu zauważyłam u niej zmiany. Ciągle krzyczy, płaczę rozumiem że się buntuje ale ona chce nami ciągle dyrygować. Wssytsko musi być jak ona chce. Jak chce telefon i go nie dostanie no ma warunek że ma zrobić lekcje to mówi "nie rozkazujesz mi" "nie chce mi się i nie obchodzi mnie to" jak próbuje jej zabrać telefon to jest taka agresja i panika z jej strony że odpuszczamy bo krzyczy, płaczę jakby ktoś jej największą krzywdę robił. Zauważyłam że też robi to specjalnie jak proszę żeby nie krzyczała bo sąsiedzi słyszą i różnie mogą sobie pomyśleć to ona twierdzi że ja to nie obchodzi.wyzuwa nas od głupków i od najgorszych ja sama juz nie mam siły na kłótnie i ciągły hałas w domu. Mam jeszcze 2letnia córkę która jak widzi że starsza zaczyna krzyczeć to wpada w panikę i się boi płaczę. Czasami mam wrażenie że to ja mam jakąś depresję mam ochotę wyjść i nie wrócić... Straciłam kontrolę nad tym. Chciałam zapisać córkę do psychiatry ale mąż twierdzi że nic jej nie jest a ja się boję że jak będzie starsza to sobie z nią nie poradzę że może nam zrobić krzywdę lub siostrze w ataku szału. Dodam że córka ma tiki na tle nerwowym. Ma wszyysko co chce zawsze najlepsze ciuchy zabawki.

Mgr Kamila Jakubowska

Dzień dobry
Myślę, że powinna Pani zapisać córkę do psychologa dziecięcego, psychoterapeuty.On pomoże zrozumieć zachowanie córki, wesprze Was jako rodziców w radzeniu sobie z jej zachowaniem. Z jakiegoś powodu córka stara się wymusić krzykiem zmianę Państwa zachowania. Warto porozmawiać z nią o uczuciu gniewu, co ją złości, jak reaguje w irytacji, omówić konstruktywne sposoby radzenia sobie ze złością(sport, rysowanie,relaksacja, muzyka, taniec). Możliwe, że jest uzależniona od telefonu i dlatego reaguje agresją na jego zabranie. Ważne żeby ustalić na czym jej zależy, czego potrzebuje od Państwa jako rodziców?Jakie oczekiwania ma wobec życia rodzinnego?Jednocześnie Państwo musicie jej jasno powiedzieć, że nie zgadzacie się na zachowania agresywne(krzyki, obrażanie). Jeśli zależy jej na uwadze rodziców może ją uzyskać w inny sposób n.p możecie pograć razem w grę, iść na spacer. Umawiacie się na kontrakt, umowę która będzie obowiązywać w waszym domu. Ustalacie ogólne zasady n.p staramy się nie krzyczeć na siebie, sprzątamy po sobie, można rozpisać dla każdego członka rodziny obowiązki domowe. Państwo jako rodzice piszecie Wasze oczekiwania prośby wobec dzieci, mówicie o obawach, uczuciach z tym związanych. Proszę formułować oczekiwania w formie życzeń chciałabym abyś coś rozbiła, anie zakazów. Córka też zapisuje swoje prośby, na czym jej zależy. warto ustalić jasno ilość czasu spędzanego przed telefonem czy tabletem, ograniczyć go do minimum(1 h dziennie). Oczywiście będzie się złościć, ale jak będziecie Państwo konsekwentni to ona poszuka sobie innych form spędzania czasu. Proszę powiedzieć że im bardziej będzie krzyczeć tym krócej będzie miała telefon.

Pozdrawiam
Kamila Jakubowska

Dzień dobry
Świetny pomysł, by pójść z córką do psychiatry dziecięcego. Im szybciej tym lepiej. Problemy dzieci na ogół pokazują, że między rodzicami nie układa się najlepiej. Pracując nad swoim związkiem, zauważy Pani poprawę u córki. Tymczasem życzę dużo wytrwałości i konsekwencji. Ciekawa jestem, co to znaczy, że córka ma wszytko? Także miłości, uwagi, przytulania itp.?
Zapraszam na sesje online.
www.facebook.com/psychoterapiawewroclawiu