Czy to mogą być oznaki schizofrenii?

Witam, Od pewnego czasu jestem bardzo nerwowa, wszystko mnie irytuje jeśli np chodzi o partnera, jak coś jest nie po mojej myśli od razu wchodzi zdenerwowanie. Lecz najbardziej niepokoi mnie to ze rozmawiam sama ze sobą w myślach np mówię 'Oj (moje imie) co ty robisz' lub wyobrażam sobie różne rozmowy które już miały miejsce lub nie i co by np powiedziała mama lub ktoś inny jakbym z ta osoba rozmawiała. Trudno na czymkolwiek mi się skupić, nie umiem nikogo słuchać i wiele rzeczy potrafię zapomnieć. Dodam ze od roku praktycznie nie pracuje, siedzę w domu i można powiedzieć ze brak zajęcia. Wcześniej chodziłam do psychologa kiedy miałam mały kryzys w związku po tym jak zraniłam mojego partnera. Dodam również ze czasem przychodzą momenty gdzie bardzo przejmuje się swoim zdrowiem. Proszę powiedzieć czy to jakieś zaburzenia lub początki schizofrenii?

Po tym krótkim opisie hipotetyzuję, że nie ma Pani do czynienia z początkiem schizofrenii, a raczej z zaburzeniem ze spektrum nerwic. Polecam skonsultować się z psychologiem/psychoterapeutą, który będzie mógl - na podstawie szczegółowego wywiadu - postawić odpowiednią diagnozę i zalecić odpowiednie metody zaradcze. Jeśli odczuwa Pani dyskomfort, napięcie, zdenerwowanie, stres to znaczy, że należy zmienić coś w Pani codziennej sytuacji. Konsultacja z psychologiem może pomóc wskazać co to mogłoby być. Obecnie takie spotkania mogą odbywać się zarówno stacjonarnie w gabinecie, jak i online. Dlatego też serdecznie namawiam Panią do podjęcia takiego spotkania i dalszej współpracy z psychologiem - praca nad metodami radzenia sobie z codziennymi trudnościami może przynieść pani większą dawkę spokoju. A przecież o to przede wszystkim w życiu chodzi, by być spokojnym i odczuwać komfort w różnych sytuacjach. Polecam szczególnie spotkanie(a) ze specjalistą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdyż pisze pani o różnych sposobach swojego myślenia i prowadzenia dialogu wewnętrznego - a tym właśnie przede wszystkim zajmuje się psychologia poznawczo-behawioralna. Pozdrawiam serdecznie.