Jak leczyć uporczywe, maniakalne przeliczanie pieniędzy?

Witam. Mam 20 lat i jestem pracujaca studentką. Korzystam także z niewielkiego wsparcia finansowego od ojca. Sumując wszystkie moje miesięczne przychody, można powiedzieć, że wystarcza mi tak "akurat". Natomiast dręczy mnie, już od dłuższego czasu, uporczywe, maniakalne przeliczanie pieniędzy. Zdarza się, że w nocy nie mogę spać, ponieważ liczę czy w danym miesiącu na wszystko mi wystarczy, rezygnuje z wyjść z przyjaciółmi, po to, aby oszczędzić trochę grosza, złoszczę się na mojego chłopaka, kiedy ten przesadza z wydatkami. Czasem nawet nie potrafię w pełni cieszyć się z fajnego wyjazdu, bo bez przerwy liczę koszta. Mam wrażenie, że czasami ta mania nie pozwala mi do końca cieszyć się życiem, Dołuje mnie i niekiedy doprowadza do łez, choć moje finanse wcale nie wyglądają aż tak tragicznie. Czy to normalne?

Dzień dobry.

W związku z opisanymi przez Panią objawami proponuję wizytę u psychoterapeuty - psychologa.

Życząc odwagi i wytrwałości,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam
Temat jest wielowątkowy i złożony i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty, aby rozkminować przyczynę swoich objawów obsesyjno kompulsywnych oraz uwolnić się od nich.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam Panią.
Nie odpowiem na postawione przez Panią pytanie, "Czy to normalne?", ale jak sama Pani pisze, " ta mania nie pozwala mi do końca cieszyć się życiem", odbiera Pani radość z podróżowania, wyjść ze znajomymi, nie pozwala spokojnie spać .
Dlatego też myślę, że warto odnaleźć przyczynę Pani zachowań i popracować nad pozytywną zmianą.
Może to Pani uzyskać w wyniku psychoterapii.

Pozdrawiam i życzę odzyskania spokoju i radości życia.
Agnieszka Dymska.
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska