Smutek i apatia u dziecka w wieku szkolnym

dziękuję za odpowiedź nauczyciele lekceważą sprawę twierdzą że nic w szkole się nie dzieje a ja widzę że ta sytuacja ją przerasta. jak czasem koleżanka nie przyjdzie to jest wesoła a w przeciwnym przypadku ismutna. do tej pory była bardzo rezolutnym dzieckiem, nikogo i niczego się nie bała dla mnie obecne jej zachowanie to szok. nauczyciel twierdzi że samo przejdzie ale ja nie mogę tak bagatelizować sytuacji jak sprawić by przez inne osoby kłócące się ona nie płakała proszę o pomoc dziękuję

Witam,

Z tego, co Pani pisze zachowanie i nastrój córki zmienił się nagle w związku z sytuacją w szkole. Mam jednak wątpliwości czy zna Pani wystarczająco dobrze całą sytuację. Jeśli ma Pani dobry kontakt z córką (chodzi głównie o to, czy córka chętnie z Panią rozmawia o osobistych sprawach) to sugerowałbym najpierw szczerą rozmowę, podczas której mogłaby Pani opowiedzieć córce o swoim punkcie widzenia całej sytuacji i obawach z nią związanych oraz posłuchać jak to wygląda z jej strony. Ważne jest aby podczas tej rozmowy córka nie obawiała się Pani reakcji i oceny - stąd zachęcam do uważnego słuchania i sprawdzania czy dobrze Pani rozumie jej przeżycia. Myślę, że to pozwoliłoby szerzej spojrzeć na sytuację. Wtedy też będzie Pani łatwiej podjąć decyzję o tym, co dalej i czy skorzystać z pomocy specjalisty.

Życzę owocnej rozmowy.

Dzień Dobry Pani,

Mam mało danych.

Zachęcam Panią do konsultacji Pani Córki z psychologiem dziecięcym, który poprowadzi tak rozmowę z Córką, że pozwoli to przyglądnięcie się przyczynie smutku i apatii u Pani Córki.

Życzę Pani i Córce pomyślności,
Irena Mielnik-Madej