Dlaczego nie mogę wyleczyć zapalenia gardła od miesiąca?

Dzień dobry. Od jakichś 5-6 tygodni mam zapalenie gardła, które nie chce przejść. Do tego stale powiększone węzły chłonne, wyczuwalne pod palcami, niebolesne. Lekkie stany podgorączkowe, temperatura typu 37,2 stopnie. Byłam leczona przez 3 dni antybiotykiem (azytromycyna), żadnej poprawy. Internista nie wie co mi jest, nie wie też do kogo mnie skierować. Badania moczu w normie, poza ciałami ketonowymi (są obecne). W ramach wyników krwi mam podwyższone monocyty (11,6% przy normie 4-10), w histogramie z kolei pojawia się spadek trendu przy białych krwinkach. Lekarz proponuje jeszcze raz antybiotykoterapię, tym razem Clarithromycinum i dalej hematolog. Usłyszałam, że wynik histogramu świadczy to o pojawieniu się młodych form WBC. Chcę udać się do lekarza prywatnie, powinnam zacząć od hematologa czy laryngologa?

Dzień dobry. Opisana sytuacja z pewnością wymaga dalszej diagnostyki. W pierwszej kolejności należałoby wykonać morfologię z rozmazem manualnym (jeśli nie była wykonana) - pozwoli to ocenić czy pojawiły się niedojrzałe leukocyty. Jeśli badanie je wykryje - wskazana jest pilna konsultacja hematologiczna. Również pojawienie się odchyleń w pozostałych rodzajach krwinek (RBC, płytki krwi) wskazuje na konieczność konsultacji hematologicznej. Jeśli jest Pani aktywna seksualnie warto wykonać również badania w kierunku kiły (test przesiewowy RPR/VDRL) i HIV (badanie przesiewowe). Obie z wymienionych chorób przenoszonych drogą płciową mogą wywoływać zapalenie gardła, często oporne na typowo stosowane leczenie. Kilkutygodniowy przebieg raczej wyklucza zakażenie bakteryjne (zwykle ustępują one, nawet bez leczenia w ciągu 1-2 tygodni). Przy prawidłowym rozmazie można w pierwszej kolejności skierować się do laryngologa. Warto również wspomnieć, że przy przedłużających się dolegliwościach ze strony gardła należy unikać długotrwałego stosowania miejscowych preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i antyseptycznych (zwłaszcza z chlorheksydyną). Ich przedłużone stosowanie może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia błon śluzowych. Można je zamienić na preparat bazujący na oliwie z wyciągami ziołowymi lub wit. A+E.