Dlaczego nie mogę zgiąć nogi w kolanie?

Witam, jestem mężczyzną, mam 46 lat, od 2 tygodni trzyma mnie nietypowy objaw. Mianowicie nie mogę zginać do końca nogi w prawym kolanie. Czasem jest uporczywy ból w stawie kolanowym. Wcześniej nie miałem takich dolegliwości. Czasem przy chodzeniu czuć ból w kolanie, powoduje to dyskomfort przy wchodzeniu po schodach do góry. Co to może być i do jakiego lekarza się udać z taką dolegliwością? Proszę o poradę.
MĘŻCZYZNA, 46 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dolegliwości, które Pan opisuje, mogą być wywołane przez różne schorzenia lub urazy stawu kolanowego. Fakt, że nie jest Pan w stanie zginać do końca nogi w kolanie i odczuwa Pan ból, może wskazywać na problemy takie jak uszkodzenie łąkotki, zapalenie ścięgien, zmiany zwyrodnieniowe czy nawet początek artretyzmu.

W pierwszej kolejności proponuję wizytę u lekarza rodzinnego. Może on przeprowadzić wstępne badanie i na jego podstawie zdecydować o dalszych krokach, możliwe, że będzie to skierowanie do ortopedy. Specjalista ortopeda ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by dokładnie ocenić stan stawu kolanowego, zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie. Może być to fizjoterapia, farmakoterapia lub w niektórych przypadkach interwencja chirurgiczna. Może się również pojawić konieczność wykonania dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) stawu kolanowego, co dostarczy szczegółowych informacji o stanie łąkotek, chrząstki stawowej, więzadeł i innych struktur wewnątrz kolana.

W międzyczasie, warto zminimalizować aktywności, które mogą pogłębiać ból, czyli długie stanie, chodzenie po schodach czy wszelkie inne formy wysiłku obciążającego kolano. Do tego chłodne okłady mogą przynieść tymczasową ulgę w bólu i zmniejszyć ewentualne obrzęki.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza i pamiętać, że diagnoza i wczesne rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia i uniknięcia dalszych komplikacji. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Panu znaleźć przyczynę dolegliwości i rozpocząć skuteczne leczenie.

Zapraszam też do zapoznania z informacjami w tekstach wymienionych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-opis-badania-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-stawu-kolanowego-wskazania-opis-zabiegu-zalecenia-po-zabiegu

https://portal.abczdrowie.pl/sciegno-budowa-funkcje-i-najczestsze-urazy

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kolana-i-uszkodzenia-lakotki-wiezadla-rzepka

Życzę Panu szybkiego powrotu do pełnej sprawności i zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.