Dlaczego odczuwam duszność przy dobrej saturacji?

Witam mam stworzona astmę oskrzelowa oraz choruje na nerwice lękowa nie jestem przekonana. Czy to napewno astma codziennie mam dusznosci mimo gdyz biorę leki na astmę może na chwilę pomagają albo to po prostu moja głowa pisze żeby zapytać czy przy dobrej saturacja przy duszności to moze być astma czy raczej na tle nerwowym saturacje mam między 99 a 100 a nadal odczuwam duszność z góry dziękuję za odpowiedz

Witam,

Duszność często jest objawem lękowym ,więc proponuję diagnozę psychiatryczną i w razie potwierdzenia tego typu podłoża , podjęcie innego typu leczenia , niż obecny /w tym także psychoterapii/.

Pozdrawiam i życzę poprawy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że ma Pani postawioną diagnozę odnośnie astmy oskrzelowej oraz nerwicy. Wydaje się, że Pani uczucie duszności, które utrzymuje się, pomimo bardzo dobrego wyniku saturacji jest spowodowane raczej przez stany nerwicowe. Na pewno stosuje Pani leki przeciwko astmie i są one dobrane specjalnie do Pani potrzeb na podstawie przeprowadzonej diagnostyki. Z tego też względu można podejrzewać, że nerwica na którą Pani cierpi może dawać objawy o których mowa. Z tego też względu warto może podjąć kontakt z lekarzem psychiatrą lub psychologiem, który Panią prowadzi pod kątem leczenia nerwicy. Możliwe, że leki które Pani stosuje nie są w pełni skuteczne i trzeba je zmienić lub wprowadzić dodatkowe metody łagodzenia stresu. Specjalista może zalecić wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych lub terapię indywidualną lub grupową. Może taka forma leczenia przyniesie lepsze efekty a Pani samopoczucie ulegnie poprawie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-lekowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.