Dlaczego ostatnio nie potrafię cieszyć się życiem?

Nie umiem cieszyć się zyciem. Niedawno urodziłam drugie dziecko- córeczkę, mam już trzyletniego syna. Nie umiem jednak tego docenić i cieszyć się chwila. Cały czas czekam na coś zamiast skupić się na tu i teraz. Rano kiedy tylko się obudzę, zastanawiam się jak „przetrwać” i doczekać wieczora az mąż wróci z pracy i zajmie się dziećmi, a kiedy on jest już w domu to już skupiam się na tym, ze za chwile znów pójdzie do pracy a ja zostanę sama w domu. Młodsza córeczka jest bardziej wymagająca niż syn, co tez sprawiło ze nie umiem odnaleźć się w roli podwójnej mamy. Rano budzę się i boje się z góry, ze mała będzie płakać i z góry nastawiam się negatywnie, a wieczorem jak mam iść spać to już nastawiam się ze w nocy mała się obudzi tysiąc razy a ja znów się nie wyspie. Jestem tez uczulona na jej płacz i kiedy tylko ona zaczyna płakać a ja nie znam powodu to zaczynam płakać razem z nią, od razu mam masakrycznie zły humor i najchętniej ucieklabym z domu. A przecież mam kochającego męża, który pracuje bardzo dużo zeby niczego nam nie brakowało, syn tez świetnie sprawdza się w roli starszego brata, a o córeczce marzyłam od kiedy byłam mała dziewczynka. To dlaczego nie potrafię być szczęśliwa i czemu cały czas czekam na później, na weekend, wakacje, święta itd. Zdaje sobie sprawę z tego ze mam z tym problem ale nie umiem w głowie przestawić się na pozytywne myślenie i już mnie to powoli wykańcza. Co robić i jak zmienić coś w swojej głowie zeby w końcu w pełni cieszyć się z życia...

Mgr Anna Byczko Psychologia

Szanowna Pani,

Opieka nad małymi dziećmi to ogromne wyzwanie, wiele matek doświadcza ogromnego stresu, poczucia osamotnienia i bezradności, czy braku wsparcia. Ma Pani prawo, tak się czuć. Jest to bardzo obciążające i nic dziwnego, że zmaga się Pani z tymi wszystkimi obowiązkami jak bohater wojenny.

W odpowiedzi na Pani zapytanie, jak zmienić coś w swojej głowie myślę, że warto byłoby zatrzymać się na chwilę nad Pani konkretnymi potrzebami na dany czas, czego Pani w tym momencie najbardziej potrzebuje. Może być tak, że nieumiejętność cieszenia się z życia nie jest tym problemem o który chodzi, a tylko następstwem np. braku wsparcia, którego Pani brakuje itp.

Jeśli chciałaby Pani nauczyć się lepszego rozpoznawania swoich potrzeb i uczuć oraz skupiania się na chwili obecnej, polecam trenowanie uważności np poprzez stosowanie technik mindfulness, które znajdzie Pani np na you tube.

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/mindfulness-na-czym-polega-trening-uwaznosci-aa-uDPv-er7g-Defd.html

Pozdrawiam