Dlaczego po porodzie jestem ciągle zmęczona?

Witam , jestem 22 letnia kobieta od 1,5 roku także mamą. Od czasu porodu a dokladniej od czasu zajścia w ciąże towarzyszy mi ciagle zmęczenie , senność . Nie karmiłam od początku wiec ratuje się kawa i energetykami , ale niestety bezskutecznie. Na początku po porodzie pojawiały się stany depresyjne i lekowe ale myślałam ze to ze względu na bardzo bolesny połóg . Jednak mam wrażenie ze moje samopoczucie się pogarsza i nie czuje takiej radości z macierzyństwa jaka powinnam czuć . Zauważyłam także ostatnio nadmierne wypadanie włosów , zawsze miałam grube i gęste włosy wiec po przeczesaniu naprawdę dużo zostaje ich na szczotce . Nie wiem czy to istotne ale ostatnio często powstają mi afty w jamie ustnej . W związku jeszcze z ta sennością zaobserwowałam u siebie problemu ze skupieniem oraz z pamięcią , zaczyna mnie to męczyć i zastanawiam się czy to może być niedoczynnosc tarczycy , ale NIE zaobserwowałam u siebie przybierania na wadze , wróciłam do wagi sprzed ciąży bez diet i ćwiczeń. Nie wiem czy powinnam zgłosić się bardziej do lekarza rodzinnego celem zrobienia badań na tarczyce czy bardziej skupić się na psychologu/psychiatrze ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, senność i zmęczenie w ciąży to częsta przypadłość przyszłych mam – spowodowana jest burzą hormonalną i po porodzie powinna ustąpić. W przeciwnym wypadku należałoby zacząć od badań, by wykluczyć przyczyny somatyczne, a dopiero w dalszej kolejności wziąć pod uwagę wizytę u psychoterapeuty lub psychiatry. Poza morfologią warto wykonać badania na oznaczenie hormonów tarczycowych, ponieważ nie wszystkie symptomy, w przypadku chorób tarczycy, mogą występować jednocześnie. Zachęcam do zapoznania się z tematem zapalenia tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenia-tarczycy. Dodatkowo może Pani sprawdzić poziom żelaza i ferrytyny oraz glukozę na czczo. Te badania pozwolą na wykluczenie najbardziej oczywistych schorzeń, w tym zwłaszcza anemii, z którą często borykają się kobiety już w ciąży. Pojawianie się aft w jamie ustnej jak najbardziej może mieć związek z Pani stanem – owrzodzenia często są wynikiem długotrwałego zmęczenia, stresu, niewłaściwej diety i związanymi z nią niedoborami witamin z grupy B, a także zmianami hormonalnymi. Więcej o tym w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieleczone-afty-czym-to-grozi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.