Dlaczego po wymrażaniu nadżerki mam nieregularne okresy?

W połowie stycznia miałam wymrażaną nadżerkę - po dwóch tygodniach dostałam okres (po 28 dniach od poprzedniej). Aczkolwiek teraz spóźnia mi się miesiączka od 6 dni. Nie jestem na tabletkach. Zawsze są regularne. Czy zabieg mógł zablokować szyjkę macicy w jakiś sposób? Przeszłam tez niedawno covid i niektóre kobiety narzekają ze po tym znika im miesiączka?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zarówno wymrażanie nadżerki, jak i przechorowanie COVID-19 mogło mieć wpływ na długość cyklu miesiączkowego.

Niewielkie, kilkudniowe opóźnienia miesiączki mogą być związane ze stresem towarzyszącym tym wydarzeniom, jak i z zaburzeniami hormonalnymi, które czasami idą w parze z nadżerką szyjki macicy. Aby poznać przyczynę nieregularnego okresu należałoby wykonać badania ginekologiczne oraz badania hormonalne, które pozwoliłyby wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne przyczyny. W tym celu należy udać się do ginekologa.

Wiele kobiet zauważa problemy z miesiączkowaniem po przejściu koronawirusa. Zdarza się, że okres nie przychodzi w terminie lub zmienia się jego charakter. Taki stan nie powinien jednak trwać zbyt długo i powinien ustąpić po upływie jednego bądź dwóch miesięcy od zakażenia.

Podobne pytania o brak okresu po wymrażaniu nadżerki pojawiały się w naszym projekcie. Oto przykładowe z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-wymrazaniu-nadzerki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-normalne-ze-okres-spoznia-sie-po-wymrozeniu-nadzerki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.