Dlaczego podczas nauki pojawiają się takie dolegliwości?

Pytanie do psychiatry. Witam. Jestem nadwrażliwy, od wielu lat mam nerwicę stwierdzoną przez lekarza. Pytanie: Czy nadmierna koncentracja uwagi - (która wywołuje u mnie nadmierne napięcie) podczas nauki szczególnie bardzo trudnych zagadnień (czy tematów które nie odpowiadają mi zupełnie- np tekst jest humanistyczny a ja mam umysł raczej ścisły ) może spowodować u nadwrażliwego, znerwicowanego i cholerycznego człowieka, silne wzmożenie napięcia seksualnego, chęć wybuchu złości, a nawet chęć wyładowań motorycznych do otoczenia? Z czym to może być związane- z nagłym! wydzielaniem się adrenaliny? czy kortyzolu? Pytanie: jak i czym rozjaśnić umysł podczas nauki bardzo trudnych tematów, które kompletnie mi nie odpowiadają, "nie leżą"? CZym poprawić pamięć, zapamiętywanie? Pytanie: gdy jestem bardzo mocno zdenerwowany, wzburzony, to doraźnie! i szybko! bardzo pomaga mi Diclofenac 100 w czopkach- bardzo mocno USPOKAJA! w 90% na około dobę -DZIWNE, PRAWDA? ( odczuwam wtedy lekki szum w głowie, lekki szum w uszach, senność) Hydroxyzyna umiarkowanie pomaga (Hydroxyzynę zażywam od wielu lat, teraz w razie potrzeby, oraz na noc). Zauważyłem, że witamina B1 B2 B6 bardzo skutecznie - w 90% zapobiega zdenerwowaniu, wybuchom złości, chwiejności nastroju dużo lepiej niż Hydroxyzyna. Czy nie przedawkuję witaminy B? Biorę 3 -6 tabl. na dobę w dawce maksymalnej jednorazowej B1, B2, B6 Dlaczego Diclofenac uspokaja mnie BARDZO, to nie jest lek psychotropowy przecież? Proszę o odpowiedź. Piotr

Witam Pana,

z Pana opowieści wynika, że zawierzył Pan szczególnie lekom i suplementom ale wyłączył Pan działania cielesne i oddychanie. Proszę zwrócić uwagę na więcej ruchu i przebywanie na świeżym powietrzu, relaksację i medytację o ile to się da w okresie obecnej pandemii. Przede wszystkim proszę częściej myśleć dobrze o sobie, bo rzeczywiście kortyzol i adrenalina, które wydziela Pan do krwi w dużych ilościach na pewno nie pomagają w rozwiązywaniu Pana problemów. Wytworzył Pan specyficzne nawyki w oparciu o chemię, aby pomóc sobie i swojemu ciału trzeba to zmienić- postawić na sport, ruch i przebywanie na świeżym powietrzu. Przy okazji, pozytywne myślenie związane ze sobą samym. Proszę częściej dziękować sobie za dobrze wykonywane zadania. Takie postępowanie spowoduje, że do krwi zostaną wydzielone w większej ilości endorfin, serotonina i dopamina, co rozjaśni Pana umysł i da więcej zadowolenia. Dobrze też aby spotkał się Pan z psychoterapeutą, który Panu wskaże drogę. Jeśli chodzi o leki i suplementy, to proszę spytać psychiatrę lub lekarza pierwszego kontaktu. Pozdrawiam.