Dlaczego odczuwam senność podczas nauki?

Podczas nauki matematyki czuję senność, zmęczenie lecz nie na tyle aby zasnąć. Mam takie objawy nawet jeśli przespałem 8 godzin. Jeśli np odejdę od nauki i zacznę zajmować się czymś innym to uczucie mija, czym może być to spowodowane? Dodam że prawdopodobnie jestem uzależniony od kofeiny, jeśli wypije kawę przed nauką, nie odczuwam powyższych objawów. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

możliwe, że odczuwa Pan senność podczas nauki matematyki, ponieważ nie czuje Pan zainteresowania danym przedmiotem. Znudzenie powoduje senność mimo wyspania się. Wspomina Pan, że uczucie to mija, gdy zajmie się Pan czymś innym – widocznie czymś bardziej interesującym, czymś ciekawszym, bardziej fascynującym.

To normalne, że senność mija również po wypiciu kawy. Napój ten zawiera kofeinę, która stymuluje aktywność, więc człowiek jest pobudzony. Substancja ta powoduje zwiększoną produkcję adrenaliny, podnosi ciśnienie i sprawia, że serce bije szybciej.

Kawa więc dodaje energii i zmniejsza uczucie zmęczenia, dlatego przestaje Pan odczuwać senność. Jeśli odczuwa Pan objawy uzależnienia, warto porozmawiać o tym ze specjalistą.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym kofeiny oraz uzależnienia od niej. Oto on: https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-kofeiny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.