Dlaczego przybywa mi na wadze?

Witam. Mam 20 lat. Brałam tabletki antykoncepcyjne n*** przez 1,5 roku. Zrobiłam przerwę na 3 miesiące i znowu zaczęłam je brać. Teraz skończyłam już trzecią paczkę. Zauważyłam, że puchnę. Na wadze jest już 2 kg więcej. Puchnę na całym ciele. Nie przejadam się. Raczej staram się jeść często, ale mało. Obiad też jem, ale nie duże porcje. Tak jak zawsze i wcześniej nie tyłam. Mam astmę, ale zaleczoną, bo nie biorę leków. Ważyłam 55kg a teraz 57kg przy wzroście 162cm. Boję się, że będę dalej tyła. W rodzinie nie tyją raczej, chyba że z obżarstwa, a ja jem kiedy jestem głodna. Staram się nie przekraczać 1500-1700 kcal dziennie.
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jednym z działań niepożądanych doustnej antykoncepcji hormonalnej jest wzrost masy ciała. Hormony mogą powodować również zatrzymanie wody w organizmie co może dawać złudzenie "puchnięcia". Nie można oczywiście wykluczyć innych przyczyn dolegliwości. Być może rozpoczyna się u Pani problem z tarczycą. Powinna Pani udać się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu szczegółowej diagnostyki problemu.