Ile kcal jeść, by zacząć chudnąć?

Mam 21lat, 170 cm wzrostu i 68kg. Ze względu na chore kolano nie mogę jeszcze wykonywać żadnej akt. fizycznej. Niedawno przeszłam na diete 1200kcal. Jem dużo warzyw, nie jem pieczywa (poza chrupkim) i omijam słodycze. Nie chodzę głodna, powiedziałabym, że nawet momentami przejedzona (5 małych posiłków dziennie i 2l wody). Martwie się jedynie tym, że troche słabo się czuję, może przez gorąc, ale zastanawiam się, czy 1200kcal to nie za mało? Ile mam jeść, żeby chudnąć? Czy 1200-1300kcal wystarczy?

Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska

Witam,
Pani zapotrzebowanie kaloryczne to około 2250 kcal dziennie. Aby chudnąć, nie musi Pani aż tak bardzo obniżać kaloryczności posiłków. 1500 - 1700 kcal dziennie zapewni również spory deficyt kaloryczny, a będzie Pani dostarczać do organizmu więcej składników odżywczych. Proszę pamiętać, że diety bardzo niskokaloryczne to diety niedoborowe i osłabienie może się przy nich pojawić.

Pozdrawiam,
Aleksandra Żyłowska

http://www.naturhouse-polska.pl/adresy-centrow-nh/pomorskie/gdynia/centrum-dietetyczne-naturhouse-starowiejska/

1200 kcal to za mało, jest to wartość poniżej Pani podstawowej przemiany materii. Zalecamy spożycie 1400-1500 kcal. Zasady, do których się Pani stosuje są jak najbardziej prawidłowe. Jedzenie mniejszych porcji, a częściej minimalizuje okresy napadów głodu, przez co rzadziej sięgać Pani będzie po przekąski. Eliminacja węglowodanów prostych (proszę pamiętać także o ograniczeniu owoców) jest jak najbardziej dobrym posunięciem. Radzimy włączyć do diety pełnowartościowe białko (pochodzenia zwierzęcego), dobrej jakości tłuszcze (oliwa z oliwek tłoczona z pierwszego tłoczenia, olej kokosowy, ryby) oraz węglowodany złożone (produkty z pełnego przemiału). Należałoby tylko zwiększyć porcję i pamiętać, że nie jest to czasowa zmiana, a nowy sposób odżywiania. Jego kontynuacja jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej masy ciała.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam Panią,

Zastosowała Pani zbyt niskokaloryczną dietę. Zalecałabym około 1400-1500kcal. Pamięta też Pani że oprócz kaloryczności bardzo ważna jest ilość dostarczanych składników odżywczych. Pisze Pani że czuje się najedzona, nie chodzi Pani głodna a jednak słabo się Pani czuje i to właśnie może być efekt niepełnowartościowej diety które nie tylko nie pokrywa Pani zapotrzebowania energetycznego ale również jest uboga w ważne składniki odżywcze.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk