Dlaczego roczne nie gaworzy?

Córka, donoszona, 1 rok i 1 tydzień, jeszcze nie mówi. Gaworzy i mówi po swojemu, ale nie powiedziała jeszcze słowa. Od 2 tygodni pokazuje paluszkiem.Nie chodzi, ale wstaje i czworakuje.Rozumie I bardzo często pokaże palcem, gdzie są banan, pomidor, ekspres do kawy itd.Rozumie ok.30 słów.Włoży kółka na wieżę,umie wkładać klocki do pudełka.Czy brak mowy to powód do zmartwienia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Fakt, że Pani córka ma dopiero roczek, również wskazuje na to, że raczej nie ma powodów do zmartwień. Odnosząc się do badań, to w prawidłowym rozwoju dziecka pierwsze składne wyrazy są wypowiadane między pierwszym, a drugim rokiem życia.

Oczywiście może się zdarzyć, że córka cierpi na jakieś zaburzenia, jednak w tym momencie nie powinno to być stwierdzone na podstawie takich obserwacji. W przypadku, gdyby problem przeciągał się w czasie, to oczywiście powinna się Pani udać do odpowiedniego pediatry, który mógłby zdiagnozować przyczynę takiego stanu.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym prawidłowego rozwoju dziecka:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-rozwoj-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.