Czy mój synek ma objawy autyzmu?

Witam. Proszę o pomoc. Ostatnio, być może z powodu ciąży, bardzo boje się o swojego starszego syna. Ma 20 miesięcy i nie mówi dużo. Mama,baba,tata,nie i swoje określenia na dane przedmioty. Jednak nie wiem czy nie panikuje. Jest zdrowym i dobrze rozwijającym Się dzieckiem. Jedyne co mnie niepokoi to : - brak większego zasobu słownictwa (oprócz tego co powyżej) - czasami tylko jak się bardzo cieszy to macha rękoma. - czasami dla zabawy (?) kręci się wokół własnej osi przez chwile - reakcja na imię - czasami się odwróci, czasami nie - czasem potrafi się zapatrzec na szumiące drzewa które widać w ogródku. - zamiast pokazać palcem co Chce, bierze mnie za rękę i prowadzi w dane miejsce. Oprócz tego, jest radosny, wysyła dzieciom buziaczki, robi papa, przybija piątkę i żółwika. Uwielbia zabawę w chowanego, robi cacy, koci koci, odkąd ograniczyłam mu dostęp do bajek bardzo zainteresował się książkami, układa ładnie klocki. Wszystko jest z nim okej, oprócz powyższych.. Naczytałam się dużo o autyzmie i w każdym zachowaniu syna doszukuje się jakiś schorzeń lub objawów. Czy powyższe w jego wieku są sygnałem do niepokoju?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry

Z tego co pani opisuje można wnioskować, że rozwój mowy jest nieco uboższy jednak aby coś faktycznie stwierdzić potrzebna jest konsultacja z psychologiem i logopedą. Tylko widząc dziecko i przeprowadzając wywiad będzie można powiedzieć czy faktycznie coś się dzieje niepokojącego.

W wieku od około 12-24 miesiąca życia dziecko zamiast słów stosuje wyrazy dźwiękonaśladowcze (bach, hau), powtarza wyrazy zasłyszane z otoczenia, może pojawiać się: nie chcę, mama daj, dziecko wymawia samogłoski, spółgłoski, skraca wyrazy, może rozwijać coraz bogatszy słownik. Dziecko poproszone wskazuje części ciała, wykonuje najprostsze polecenia: zrób pa pa, słucha piosenek, prostych opowiadań bajek, potrafi wskazać nazywane przez nas przedmioty. Trzeba jednak pamiętać, że każdy jest inny i rozwój i każdego jest indywidualnym procesem. Pozdrawiam

Agata Majda

www.pracowniaterapeutyczna.eu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że obserwuje Pani zachowanie i rozwój u swojego dziecka. Niepokój w związku z wszelkimi odchyleniami od norm jest jak najbardziej uzasadniony. Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko i chce, żeby jak najlepiej się rozwijało.

Analizując przedstawiony opis zachowania Pani dziecka, prawdopodobnie nie jest on przesłanką do stwierdzenia autyzmu. Należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i czasie. Dziecko w wieku dwóch lat nie musi posiadać jeszcze umiejętności mówienia pełnymi zdaniami. Słowa, które używa Pani dziecko są jak najbardziej prawidłowe dla takiego wieku. Najważniejsze, że pociecha reaguje na imię, na znane jej osoby, bawi się.

Oczywiście, jeżeli cokolwiek Panią niepokoi, zalecamy konsultację z neurologopedą lub psychologiem dziecięcym. Specjalista po dokładnej obserwacji dziecka, będzie mógł zdecydować o pewnej dalszej diagnostyce oraz określić, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci

https://parenting.pl/autyzm

https://parenting.pl/rozwoj-dwulatka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.