Dzień Dobry
Z tego co pani opisuje można wnioskować, że rozwój mowy jest nieco uboższy jednak aby coś faktycznie stwierdzić potrzebna jest konsultacja z psychologiem i logopedą. Tylko widząc dziecko i przeprowadzając wywiad będzie można powiedzieć czy faktycznie coś się dzieje niepokojącego.
W wieku od około 12-24 miesiąca życia dziecko zamiast słów stosuje wyrazy dźwiękonaśladowcze (bach, hau), powtarza wyrazy zasłyszane z otoczenia, może pojawiać się: nie chcę, mama daj, dziecko wymawia samogłoski, spółgłoski, skraca wyrazy, może rozwijać coraz bogatszy słownik. Dziecko poproszone wskazuje części ciała, wykonuje najprostsze polecenia: zrób pa pa, słucha piosenek, prostych opowiadań bajek, potrafi wskazać nazywane przez nas przedmioty. Trzeba jednak pamiętać, że każdy jest inny i rozwój i każdego jest indywidualnym procesem. Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Szanowna Pani,
Bardzo dobrze, że obserwuje Pani zachowanie i rozwój u swojego dziecka. Niepokój w związku z wszelkimi odchyleniami od norm jest jak najbardziej uzasadniony. Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko i chce, żeby jak najlepiej się rozwijało.
Analizując przedstawiony opis zachowania Pani dziecka, prawdopodobnie nie jest on przesłanką do stwierdzenia autyzmu. Należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i czasie. Dziecko w wieku dwóch lat nie musi posiadać jeszcze umiejętności mówienia pełnymi zdaniami. Słowa, które używa Pani dziecko są jak najbardziej prawidłowe dla takiego wieku. Najważniejsze, że pociecha reaguje na imię, na znane jej osoby, bawi się.
Oczywiście, jeżeli cokolwiek Panią niepokoi, zalecamy konsultację z neurologopedą lub psychologiem dziecięcym. Specjalista po dokładnej obserwacji dziecka, będzie mógł zdecydować o pewnej dalszej diagnostyce oraz określić, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci
https://parenting.pl/autyzm
https://parenting.pl/rozwoj-dwulatka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Po czym rozpoznać autyzm u dziecka? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Jak rozpoznać autyzm u drugiego dziecka? – odpowiada Mgr Dorota Szykulska-Paprocka
- Czy zachowania 11-miesięcznego synka są niepokojące? – odpowiada Paulina Witek
- Podejrzenie autyzmu u 15-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy wymienione objawy mogą świadczyć o autyzmie? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy dziecko ma objawy autyzmu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie są objawy autyzmu u dziecka? – odpowiada Dr n. med. Tadeusz Grochowina
- Czy to naprawdę jest autyzm, czy też inne zaburzenie rozwojowe? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy to są objawy wczesnego autyzmu? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Po czym rozpoznać autyzm? – odpowiada Mgr Beata Szymik