Czy to naprawdę jest autyzm, czy też inne zaburzenie rozwojowe?

Witam,

Jestem mamą 22-miesięcznego chłopczyka. Mieszkamy w Anglii. Maciuś otrzymał diagnozę autyzmu w wieku 17 miesięcy przez tutejszego pediatrę. Diagnoza trwała bardzo krótko, ok. 40 min. i większość czasu pediatra spędził na rozmowie z nami. Ponowiliśmy diagnozę w Polsce w specjalistycznym ośrodku. Stwierdzono tam opóźnienie rozwojowe, nie potwierdzili jednak autyzmu i radzili poczekać z diagnozą aż Maciuś skończy 2 latka. Od tego czasu Maciuś się bardzo zmienił, tzn. lubi się przytulać, reaguje na swoje imię, przychodzi zadowolony, przynosi nam książeczki, zabawki, lubi się z nami bawić, dobry kontakt wzrokowy, chce naszej uwagi, gaworzy, naśladuje, wykonuje proste polecenia, jest wesołym, spokojnym dzieckiem. Niepokoi mnie jednak brak mowy, brak zabawy symbolicznej, machanie różnymi przedmiotami: grzechotkami, smoczkiem, kręcenie kołami samochodu, nie pokazuje palcem tylko rączką, rozwija się wolniej niż inne dzieci i wielu rzeczy jeszcze nie umie. Ostatnio stwierdzono u Maciusia wadę wzroku. Jest też nadwrażliwy na niektóre dźwięki, zatyka uszy. Inne dzieci obserwuje, nie unika ich, ale też nie bawi się z nimi. Bardzo proszę o opinię. Czy to naprawdę jest autyzm, czy też inne zaburzenie rozwojowe?

KOBIETA ponad rok temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Witam:)

Trudno powiedzieć jaki rodzaj zaburzenia ma Pani dziecko: autyzm, opóźnienie psychoruchowe czy opóźnienie psychoruchowe z wadą wzroku. Bardzo ważna jest konsultacja ze specjalistami: psychologiem, logopedą, pedagogiem i psychiatrą:)

Może okazać się również, że potrzebne będzie badanie wykonane w specjalistycznym ośrodku dla dzieci z zaburzeniami w rozwoju narządu wzroku, np. Polskim Związku Niewidomych.

Cieszę się, że widzi Pani widoczne efekty w zachowaniu maluszka, podejrzewam, że jest to wynik ciągłej stymulacji dziecka, powtarzania pewnych czynności i poleceń. Na pewno konieczna będzie kontynuacja oddziaływań terapeutycznych, tak, aby dziecko mogło jeszcze lepiej rozwijać się i radzić sobie w świecie:)

Pozdrawiam

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
73 poziom zaufania

Witam
Zapewne dziecko ma też zaburzenia w obszarze integracji sensorycznej dlatego to zatykanie uszu i wrażliwość na dźwięki. Potrzebna jest diagnoza w tym kierunku i terapia. Po pewnych czasie terapii również logopedycznej( nie przez internet) można pomyśleć o ponownym badaniu i potwierdzeniu lub wykluczeniu diagnozy autyzmu.
Pozdrawiam
AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty