Dlaczego tak szybko schudłam?

Ewa lat 20, wzrost 172 cm, waga 56 kg. Moim problemem jest znaczna utrata na wadze (przez 3 tygodnie schudłam 9 kg! i nie było to moim celem), prowadzę dosyć energiczny tryb życia (dużo chodzę, ciężko pracuję, nie zawsze zjem pełne 4 posiłki, natomiast ogólnie jadłam często, a od niedawna nie czuję głodu, jem, bo wiem, że jeść muszę). Podjem jakieś owoce i nie bardzo wiem, dlaczego tak schudłam. Do tej pory nie miałam żadnych problemów z moją wagą. Przez tydzień moje piersi zmniejszyły się o pełen rozmiar, kości w całym ciele zaczęły być widoczne jak u kobiet chorych na anoreksję, nie stosowałam żadnej diety, nie jestem w ciąży, nie palę i nie piję alkoholu ani też na nic nie choruję. Proszę o pomoc, bo okropnie czuję się w moim ciele, każdy zwraca mi uwagę na to, że tak schudłam! A proszę mi uwierzyć, bardzo ciężko jest mi przybrać na wadze, a tu taki jej spadek...
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Przy tak dużym, nieuzasadnionym spadku masy ciała należy zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Istnieje kilka grup przyczyn mogących przyczynić się do spadku wagi bez celowego odchudzania:
-wzrost zużycia energii, najczęściej zwiększona aktywność fizyczna bez proporcjonalnego wzrostu dowozu kalorii. Opróćz tego zaburzenia hormonalne: nadczynność tarczycy lub pheochromocytoma (guz chromochłonny nadnerczy), powodujące wzrost metabolizmu.

-nadmierna utrata substancji energetycznych, przykładowo cukrzyca (utrata glukozy z moczem), zespoły złego wchłaniania (biegunki tłuszczowe).

-obniżenie dowozu energii. Utrata apetytu może być spowodowana nieprawidłowością w obrębie układu pokarmowego (np. zwężenia) lub szeregiem innych chorób. Zmniejszone dostarczanie energii może występować w przypadku chorób infekcyjnych, schorzeń nerek, wątroby, w chorobach autoimmunologicznych, nowotworowych, niewydolności krążenia, AIDS, chorobach neurologicznych, anoreksji, depresji i wielu innych.

Konieczne jest wykonanie badań podstawowych: badania krwi- morfologia, hormony tarczycy, glukoza, parametry wątrobowe i nerkowe, elektrolity. A następnie w razie potrzeby dalsza diagnostyka.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących diety:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-zasady
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-przepisy

Pozdrawiam!