Dlaczego uważam, że moje życie nie ma sensu?

Od dłuższego czasu nic mi się nie chce czuje nie chęć do życia . Gdy z rana się budzę to nie mam chęci wstawać z łóżka bo to nie ma sensu każdy dzień jest tak samo nudy i nic się nie w kim nie dzieje.. Przerasta mnie pójście do sklepu . Boje się nawiązywać kontakty w ludźmi . Czasami mam dosc życia , bo co to za życie jestem zwykłym nieudacznikiem nic nie potrafię . Nie mam chce nic robić i z niki rozmawiać bo i tak wiem że to wszystko nie ma sensu

Dzień dobry,

Sądzę, że istnieje takie prawdopodobieństwo, iż cierpi Pani na depresję i dlatego widzi wszystko w ciemnych barwach. Niestety nie mogę w sposób wyczerpujący i dokładny zdiagnozować przyczyn Pani trudności, gdyż to wymagałoby dłuższej rozmowy na żywo. Doradzałabym konsultację z psychiatrą/psychologiem psychoterapeutą celem uzyskania diagnozy oraz pomocy, której Pani potrzebuje.

Pozdrawiam serdcznie,

Katarzyna Kulczycka

http://psycholog - kulczycka.pl/

Mgr Anna Byczko Psychologia

Szanowna Pani,

Ważną kwestią odnośnie opisanych objawów jest ich czas trwania. Kolejne pytanie to, czy wydarzyło się coś konkretnego, czy zmieniło się coś w Pani życiu przed wystąpieniem objawów, może była to jakaś strata bądź długotrwały stres?

Ważna jest również możliwość występowania innych objawów takich jak np. utrata przyjemności z wykonywania rzeczy, które kiedyś przyjemność sprawiały, brak siły, zmiany apetytu w stosunku do wcześniejszych nawyków, zmiany w kwestii snu, częste myśli o śmierci itp.

Jeśli Pani objawy trwają co najmniej od 2 tygodni i czuje się Pani źle przez większą część dnia na co dzień, zachęcam do skontaktowania się ze specjalistą (np. psychiatrą).

W zależności od sytuacji życiowej, w jakiej Pani się teraz znajduje np. brak lub utrata pracy, brak pomysłu na dalszy rozwój, konieczność przebywania w izolacji lub następstwa długotrwałego przebywania w izolacji, brak wsparcia społecznego- te wszystkie czynniki mogą również powodować Pani stan.

Zachęcam do umówienia się na konsultacje (choćby online) z psychoterapeutą. Dzięki temu łatwiej będzie Pani rozpoznać przyczyny, ale również sposoby radzenia sobie w tej sytuacji.