Dlaczego w terminie miesiączki pojawiło się brązowe plamienie?

5 dni temu dostałam zapalenia pęcherza, od tamtego czasu biorę furagine, fitolizynę oraz pije duże ilości wody. 3 dni temu powinnam dostać okres, natomiast zamiast niego, pojawił się brązowy śluz z domieszką krwi. Pojawia się on w małej ilości 2 razy w ciągu dnia. Nie mam bóli okresowych więc nie wiem czy mam to zaliczyć jako miesiączkę czy stan przedmiesiączkowy. To normalna sytuacja?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

czasem przed menstruacją pojawia się niewielkie plamienie, które ją zwiastuje. Jeśli tuż po tym rozpoczyna się normalne krwawienie miesiączkowe, to taki objaw może być fizjologiczny. Jeśli jednak krwawienie miesiączkowe nie pojawi się w ogóle, a zamiast niego będzie samo plamienie, to wówczas taka sytuacja powinna skłonić do wizyty u ginekologa.

Brązowe plamienie zamiast okresu może świadczyć o wykształcających się mięśniakach macicy, zespole policystycznych jajników, torbielach na jajniku lub polipach macicy. Lekarz musi zbadać pacjentkę, aby stwierdzić, jaka jest przyczyna braku krwawienia miesiączkowego, dlatego jeśli plamienie nadal będzie się utrzymywało, to proszę zapisać się do ginekologa.

Temat ten został szerzej opisany w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza.

Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.