Dlaczego wcześniej pojawia się krwawienie?

Zbyt wczesne krwawienie z odstawienia Dzień dobry, od 6 miesięcy przyjmuje tabletki antykoncepcyjne i zawsze dostawałam krwawienia w trakcie brania zielonych tabletek placebo (najczęściej 2/3 dzień). Jednak podczas brania obecnego opakowania, dostałam krwawienia jeszcze w czasie brania białych tabletek z hormonami (dokładnie przedostatnia tabletka) czy powinnam się martwić? Jak ze skutecznością czy dalej jest zachowana. Nie wiem czy to może być przyczyna, ale w tym miesiącu miałam Covid.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

krwawienie z odstawienia jest spowodowane obniżeniem dawki hormonów, które są przyjmowane do organizmu. Zazwyczaj występuje podczas brania tabletek z placebo, czyli tych bez dawki hormonalnej. W Pani przypadku musiało dojść do obniżenia działania tabletek antykoncepcyjnych, co przełożyło się na wystąpienia krwawienia wcześniej.

Wspomniała Pani, że przeszła chorobę Covid. Jeżeli w tym czasie były brane jakieś leki, w szczególności przeciwbólowe, to bardzo możliwe, że to one osłabiły działanie hormonów. Na takie drobne przesunięcia w krwawieniu mogą mieć też wpływ inne czynniki, takie jak stres, zmiana klimatu itp.

W razie wątpliwości zalecamy, aby skonsultowała Pani problem ze swoim ginekologiem.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym antykoncepcji:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.