Dna moczanowa a norma kwasu moczowego we krwi

byłem u lekarza reumatologa i stwierdził ze mam dno moczowe. bolało mni kolanoi łokiec i od czasu leczenia bolom mnie łydki mam pytanie czy diagnoza jest prawidłowa. wynik badania we krwi kwasu moczowego wynosi 5,9

Dzień dobry,

Górna granica mężczyzn dla stężenia kwasu moczowego we krwi wnosi 5,2 mg/ dl.
U Pana stężenie jest trochę podwyższone, ale jeszcze nie świadczy o dnie moczanowej, o tej chorobę mówi się gdy kwas moczowy we krwi przekoroczy granice 7,0 mg/ dl.

Sugerowałabym zastosowane diety niskopurynowej powtórzyła wyniki za 4 tygodnie
W dnie moczanowej nie należy spożywać:
- kakao, czekolada,
- śledzie
- kawa, herbata
- zup na wywarach mięsnych,
- galaret mięsnych
- mięso/ ryby pieczone, smażone,
- alkohol.
- sery żółte,
- rabarbar,
- nasiona roślin strączkowych - groch, fasola, soja, soczewica.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek