Do czego mogą doprowadzić myśli samobójcze?

Witam. Jestem młodym chłopakiem, świeżo po maturze, mam 19 lat. Chciałbym zadać konkretne pytanie. Dodam, że od 1,5 miesiąca co jakiś czas robię sobie testy na depresję w tzw. skali Becka. Nie będę wchodził w żadne szczegóły.

Mój depresyjny stan trwa już od kilku lat, a w ciągu ostatniego pół roku znacznie się nasilił. Moje wyniki w tzw. skali Becka jeszcze 1,5 miesiąca temu wynosiły w granicach od 26 do 30 punktów. Ostatnio bardzo się nasiliły, czasem jest to 30, czasem 35, czasem ponad 40...

Moje pytanie brzmi: do czego może doprowadzić nieleczona depresja? Jak może się skończyć ten stan? Czy myśli samobójcze, nawet w momencie kiedy nie ma się odwagi na ich realizację mogą doprowadzić do tragedii? Do czego mogą doprowadzić myśli o samobójstwie? Dziękuję i liczę na szybką odpowiedź.

Witam serdecznie,

Rozpoznanie depresji powinno być poprzedzone badaniem lekarskim. Psychiatra opiera swoją diagnozę na poznaniu szczegółowego opisu problemu oraz rozmowie z pacjentem. Testy - takie jak skala Becka - mają jedynie znaczenie pomocnicze i służą np. monitorowaniu skuteczności zastosowanego leczenia. Nie leczony epizod depresyjny trwa przeciętnie 6 miesięcy.

Objawy depresji zazwyczaj ulegają coraz większemu nasileniu. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie sfery, na które wpływa depresja: myślenie, emocje, zachowanie i reakcje organizmu- są ze sobą wzajemnie powiązane. Zmiany zachodzące w trakcie depresji określa się jako sprzężenie zwrotne.

Wpływ na te procesy wywierają leki oraz psychoterapia. Pomagają one zmniejszyć nasilenie objawów oraz zapobiegać nawrotom, bowiem u wielu chorych depresja przyjmuje postać nawracającą. Myśli samobójcze w przebiegu depresji są zawsze niepokojącym objawem.

Jeśli depresja będzie dalej postępować, pojawić się mogą konkretne zamiary i plany samobójcze. Samobójstwo jest przyczyną śmierci ok. 15% osób leczonych z powodu nawracających zaburzeń nastroju. W tej sytuacji polecam Panu jak najszybszą wizytę u lekarza psychiatry, celem postawienia diagnozy i zaleceń odnośnie dalszego leczenia.

Serdecznie pozdrawiam