Moi rodzice się rozwodzą, mam myśli samobójcze - czy to depresja?

Witam. Mam na imię Ada chodzę do 3 kl. gimnazjum. Niepokoi mnie mój stan psychiczny, a może jednak wszystko jest ok? Zacznę od opisania tego wszystkiego. Zaczęło się to dość dawno - smutek, przygnębienie, myśli samobójcze jakieś takie poczucie pustki, samotności, gniew, lęki podczas zasypiania, autoagresja - łagodna. Po paru tygodniach to przeszło, by znowu powrócić. Tym razem się niepokoję, ponieważ te "stany" trwają jeszcze dłużej niż poprzednio i są silniejsze, na pewno ten smutek jest silniejszy, znowu nawiedzają mnie myśli samobójcze. To pewnie ważne, więc to też napiszę - moi rodzice się niedługo rozwodzą, mam duże problemy w szkole - szczególnie z nauką, nie mam chłopaka, ludzie dookoła mnie słabo interesują. Jak kiedyś lubiłam wszelkiego rodzaju imprezy rodzinne to teraz nie mam na nie zupełnie ochoty. Proszę o jakąś radę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Dolegliwości, jakie odczuwasz wskazywać mogą na silne zaburzenia depresyjne.Zachowania autoagresywne, w tym samookaleczenie oraz myśli samobójcze wymagają interwencji specjalisty. Porozmawiaj koniecznie z rodzicami o swoich objawach i trudnościach. Musisz otrzymać profesjonalną pomoc terapeutyczna oraz farmakologiczną. Jesteś młodą osobą i możliwe, iż zaostrzenie obajwów nastąpiło na skutek procesów dojrzewania, jak również trudnej sytuacji rodzinnej. Niejednokrotnie rozwód rodziców stanowi dla dzieci źródło silnego lęku i destabilizacji. Poczucie osamotnienia, odrzucenia spotęgowane przez niepokój i brak poczucia bezpieczeństwa może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń nerwicowych bądź depresyjnych. Nie możesz pozostać sama ze swoim problemem. Zwróć się o pomoc do najbliższych. Zawsze możesz też poprosić o wsparcie pedagoga szkolnego, a on będzie wiedział, gdzie możesz otrzymać konkretną pomoc.

Powodzenia i pozdrawiam