Dodatnia próbą śródskórna z własną surowicą

Witam, niedawno wykonywałam alergiczne testy skórne, ponieważ wielkrotnie pojawiała się u mnie pokrzywka na całym ciele. Wszystkie wyniki wyszły ujemne, poza próbą śródskórną z własną surowicą - dodatnia (reakcja natychmiastowa). O czym to świadczy? Czy powinnam to jakoś leczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Próbę śródskórną wykonuje się przy zdiagnozowaniu pokrzywki przewlekłej - dodatnia próba świadczy o tym, że istnieją przeciwciała klasy IgG (dokałdnie G1 i G3) skierowane przeciwko IgE lub receptorowi α o wysokim powinowactwie do tej immunoglobuliny - mówiąc prościej, organizm produkuje przeciwciała przeciwko swoim wławnym, innym przeciwciałom (innej klasy). W normalnej sytuacji takie przeciwciała są produkowane przeciwko obcym patogenom, np. przeciwko wirusom czy bakteriom.

W razie zdiagnozowania pokrzywki autoimunologicznej leczeniem z wyboru są leki hamujące uwalnianie mediatorów pokrzywkowych, czyli leki przeciwhistaminowe.

Ale by ostatecznie potwierdzić takie rozpoznanie, potrzebna jest konsultacja alergologa, który podejmie decyzje o ewentualnym wprowadzeniu leczenia.