Dodatnie IgG przy ujemnym IgM w badaniu na toksoplazmozę

Jestem w 15 tygodniu ciąży i dziś zrobiłam badanie na toksoplagmozę. Bardzo proszę o interpretację wyniku IgG Reactive 9,1 lU/mL, dodatni >/3; IgM Nonreactive 0,37 Index.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie tego jednego badania ciężko w pełni zinterpretować Pani sytuację. Lekko dodatni wynik IgG przy ujemnym wyniku przeciwciał IgM świadczy zapewne o przebytym przed laty zakażeniu - taka sytuacja nie zagraża dziecku, gdyż tylko ostre zakażenie (z dodatnim IgM i IgG) jest niebezpieczna dla płodu. Niestety, nie posiadam informacji, czy wykonywała Pani badanie przed ciążą lub na jej początku. Jaki był wówczas wynik? Być może potrzebne będzie wykonanie kolejnego oznaczenia przeciwciał IgG za ok. 3 tygodnie w celu wykluczenia sytuacji, gdy jest to końcowa faza infekcji (ze wzrostem IgG przy zaniku przeciwciał IgM [one świadczą o ostrym zakażeniu]). Decyzję o tym podejmie Pani lekarz ginekolog lub lekarz poradni chorób zakaźnych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.