Duża potliwość a niezdrowa dieta

Jak poradzić sobie z dużą potliwością? Czy to może być spowodowane ciężką, niezdrową dietą?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzmożonej potliwości może sprzyjać nadmierne przejadanie się, z uwagi na wzrost termogenezy poposiłkowej. Ponadto dieta ciężkostrawna, obfitująca w tłuszcz i sól,alkohol, sztuczne konserwanty i barwniki obciąża wątrobę, a więc główny narząd odpowiedzialny za detoksykację organizmu. W efekcie część substancji eliminowana jest właśnie poprzez wzmożenie potliwości.
Wskazane byłoby wprowadzenie diety lekkostrawnej, obfitującej w warzywa i owoce, chude mięso i produkty mleczne oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Witam serdecznie. Wzmożone wydzielanie potu może wynikać z będącej skutkiem niezdrowej diety nadwagi i otyłości, cukrzycy, stresu, nadużywania kofeiny czy palenia papierosów. Może pojawić się również u osób z nadczynnością tarczycy. W przypadku wzmożonej potliwości zawsze warto zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże ustalić jej przyczynę. W radzeniu sobie z problemem oprócz higieny osobistej, noszeniu przewiewnych ubrań czy stosowaniu antyperspirantów (najlepiej tych aptecznych) można rozważyć wstrzyknięcia z toksyny botulinowej, która odwracalnie poraża zakończenia nerwowe dochodzące do gruczołów potowych.

Bardzo często nieprawidłowa dieta wpływa na nadmierną potliwość organizmu.
Potrawy tłuste, słone i mocno słodzone powodują odkładanie się toksyn w organizmie. Może powstawać także spora opuchlizna ciała.
Podstawą przy tego typu problemie jest picie niegazowanej wody mineralnej.
1,5 - 2 litry czystej wody dziennie pomogą zachować zdrowy przepływ płynów w organizmie i sprawią iż nadmiar toksyn będzie wydalany wraz z moczem a nie przez skórę.
Radziłabym także pokochać warzywa, które dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów w świetny sposób wpływają na detoksykację organizmu.