Dwie pomyłki w jednym blistrze

Witam, mam 19 lat i to drugi blister tabletek S.... Już na początku miesiąca wzięłam pierwszą tabletkę dzień za wcześnie(po 6 dniach przerwy), po konsultacji z farmaceutką zaleciła mi kontynuację normalnie, a kolejne opakowanie dzień wcześniej. Wczoraj wzięłam omyłkowo 2 tabletki jednego dnia. W odpowiedziach ekspertów czytałam, że należy po prostu zrobić 7 dni przerwy. Łącznie jednak wypadnie to dwa dni wcześniej niż w poprzednim miesiącu. Czy tak? I czy powinnam stosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie w którymś momencie? Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Bardzo dobrze, że w przypadku wątpliwości skontaktowała się Pani z farmaceutą - to dobre źródło informacji...
Pomyłki, które Pani popełniła nie są na szczęście specjalnie groźne i można z tej sytuacji "wybrnąć" bez konieczności stosowania dodatkowych form antykoncepcji.
Skrócenie 7-dniowej przerwy między opakowaniami (a nawet jej pominięcie) nie zmniejsza skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Za to wydłużenie przerwy 7-dniowej przerwy, nawet o jeden dzień może być powodem ciąży, dlatego trzeba takiej sytuacji unikać. Przyjęła Pani pierwszą tabletkę za wcześnie - więc następna 7-dniowa przerwa zacznie się wcześniej i nowe opakowanie należy także rozpocząć dzień wcześniej.  Zażycie dwóch tabletek na raz powoduje, że czas zażywania tabletek skróci się z 21 dni na 20 dni. Ta więc 7-dniowa przerwa między opakowaniami przesunie się o kolejny dzień wcześniej. Nowe opakowanie należy więc rozpocząć dwa dni wcześniej niż zazwyczaj.
Pozdrawiam!