Dziecko autystyczne - czy może chodzić do przedszkola?

Mój niespełna 5-letni syn chodzi od września do przedszkola. Podobno sprawia wiele problemów, dlatego zgodnie z sugestią przedszkola udaliśmy się do Poradni Psychologiczno-Wychowawczej. Pani psycholog nie wydała jeszcze ostatecznej opinii na piśmie, ale powiedziała nam, że dostrzega pewne objawy zbliżone do autyzmu. Chciałabym wiedzieć, czy jeśli w opinii dla przedszkola będzie napisane o autyzmie, to przedszkole ma prawo wymagać od nas, byśmy zabrali dziecko z przedszkola.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Sprawa jest dosyć skomplikowana, gdyż opinia odnośnie autyzmu, którą ostatecznie może wydać jedynie psychiatra dziecięcy, może spowodować, iż będzie konieczność umieszczenia dziecka w Przedszkolu Integracyjnym. Decyzja należy do danej Placówki, gdyż przy pewnych zaburzeniach u dzieci, ich funkcjonowanie w dużej grupie rówieśniczej przy opiece jednego lub dwóch wychowawców może być niemożliwe, a wręcz szkodliwe. Myślę, że na chwilę obecną najważniejsze jest dobro dziecka i takie zaplanowanie jego pracy terapeutycznej i edukacyjnej, by jego dalszy rozwój pomimo dysfunkcji przebiegał możliwie najlepiej. W chwili, gdy otrzymacie Państwo pełną diagnozę oraz wytyczne do dalszej pracy, porozmawiajcie z personelem Przedszkola nad możliwością kontynuowania chłopca edukacji w tej placówce, albo zapytajcie psychologa o godne polecenia pod kątem dzieci z autyzmem Przedszkola Integracyjne.

Powodzenia i pozdrawiam