Dziedziczenie ADHD po ojcu

Witam!

Mój syn w maju kończy 3 latka. Znajomi odwiedzający nas pytają, czy przypadkiem nie ma ADHD. Zawsze był energicznym, upartym i niecierpliwym dzieckiem, a mi nawet nie przyszło to do głowy. Zaczęłam się uważniej przyglądać synkowi, bo z tego co słyszałam, ADHD można odziedziczyć i właśnie jego ojciec na to choruje. Otóż to Rafałek jest w ciągłym ruchu, ciągle się kręci i wierci, zamiast chodzić, biega, wpada na coś i przewraca się na prostej drodze. Często się zastanawiam skąd bierze na to siły. Skacze z łóżka na podłogę, maluje po ścianach, odrywa tapetę. Tłumacze mu, że tak niewolno, a on ponownie to robi. Nieraz wydaje mi się, że do niego nic nie dociera, że mnie nie rozumie, bo jest za mały. Potrafi usiąść i pooglądać TV, ale nie na długo, zaraz wybiega z pokoju, zaraz wraca i znów wybiega i tak w kółko. Przełącza często programy albo włącza i wyłącza TV, po czym zaraz się wścieka, płacze, nie wiadomo dlaczego.

Niestety, mówi mało i pojedyncze wyrazy, i nie zawsze mogę się domyśleć, o co chodzi. Psuje zabawki, w mojej obecności umyślnie zrzuca zabawkę na podłogę, a po chwili nie próbując jej podnieść, pokazuje palcem i tylko płacze. Gdy się mu coś odmówi, zabroni, popada w histerię i zaczyna tak jakby warczeć/charczeć, nie wiem jak to opisać. Bawiąc się z innym dzieckiem, gdy ono niechcący go uderzy lub odepchnie, on nie odpuści, póki nie odda. Rafałek wychowuje się bez biologicznego ojca. Ja żyję w konkubinacie z innym partnerem, z którym mam 2-miesięczną córeczkę. Nie wiem, czy to przypadkiem nie wpłynęło na jego takie zachowanie.

Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panią!

ADHD w dużej mierze jest dziedziczne, szczególnie na linii ojciec-syn. Jednak u tak małego dziecka, a tym bardziej na odległość, nie ma możliwości postawienia takiej diagnozy. Diagnoza ADHD jest dość zlożona i opiera się na wywiadzie z min. 3 środowisk oraz serii badań.

Z opisu wynika, że Pani synek przejawia wiele cech typowych dla dzieci nadpobudliwych, dlatego dobrze byłoby, aby położyła Pani nacisk na odpowiednie wychowanie, które jest niezwykle istotne w radzeniu sobie z objawami ADHD. Wychowywanie dziecka z podejrzeniem ADHD wymaga dużej samodyscypliny rodzica, cierpliwości oraz konsekwencji. Zachęcałabym Panią do wzięcia udziału w warsztatach dla rodziców dzieci z ADHD. W trakcie takich warsztatów nauczy się Pani konkretnych metod wychowawczych oraz pozna specyfikę i zagrożenia jakie niesie ze sobą ADHD. Szczerze namawiam do odbycia takiego kursu.

Sugerowałabym też pokazać synka psychologowi dziecięcemu, gdyż brak mowy w wieku 3 lat może niepokoić. Zdarzają się dzieci, które z różnych powodów zaczynają później mówić (narodziny siostry mogły spowodowac regres), jednak moim zdaniem warto to sprawdzić, na wszelki wypadek.

Pozdrawiam!