Dziedziczność zaniku mięśni

Witam, jezeli mojego męża siostra jest chora na zanik mięśni, czy mój maz tez jest obciążony genetycznie ta choroba? Jakie musimy badania wykonać aby sprawdzić czy możemy mieć zdrowe dzieci? Dodam ze jego druga siostra ma bliźniaki 2 letnie i jak do tej pory są zdrowe. Prosze mi jakoś pomoc.

Piotr Jurczyk

Witam. Jest wiele jednostek chorobowych objawiających się zanikiem mięśni, i mogą one być dziedziczone na każdy znany sposób: autosomalnie dominująco i recesywnie, w sposób sprzężony z płcią, a także pojawiać się sporadycznie. Oczywiście istnieje diagnostyka genetyczna dla każdej z nich, w zależności od konkretnej jednostki są bardziej lub mniej dostępne, mniej (najczęściej - badanie krwi) lub bardziej (np. badanie pobranej tkanki) inwazyjne. Dobrze byłoby dowiedzieć się, jakie jest konkretne rozpoznanie u siostry męża, wtedy chętnie odpowiem na dalsze pytania. Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Aby móc coś powiedzieć należy koniecznie poznać dokładnie jaki rodzaj zaniku występuje w rodzinie. W pierwszej kolejności proponowałbym udać się do genetyka medycznego.