Figura gruszka - jak z nią walczyć?

Mam 11 lat, 150 cm wzrostu i 45 kg wagi. Wszyscy nazywają mnie gruszką, nie dziwię się. Mam taką figurę. Moje biodra są dużo, szersze od reszty ciała. Mój brzuch też nie jest rewelacyjny. Odkładają się na nim fałdy tłuszczu. Czuję się jak balon. Mam zawroty głowy i dreszcze przy pochylaniu się. Kiedyś tak nie było. Rodzice mówią, żebym się nie przejmowała, ale ja chcę wyglądać seksownie i tak się czuć. Proszę o pomoc. I szybką odpowiedź.
11 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w okresie w jakim się znajdujesz, nie możesz pod żadnym pozorem stosować ubogoenergetycznej diety! Cały czas się rozwijasz, więc dieta odchudzająca mogłaby przynieść wiele negatywnych skutków zdrowotnych! Zalecana jest jednak zmiana Twoich zachowań żywieniowych i likwidacja popełnianych błędów przy wyborze rodzaju i ilości produktów spożywczych.

Dreszcze i zawroty głowy, które Ci dokuczają, mogą być związane z Twoim przemęczeniem i zbyt małą ilością spożywanych posiłków, ich omijaniem i nieregularnym odżywianiem. Długie przerwy między posiłkami np. 5 - 6 - godzinne mogą doprowadzić do znacznego obniżania się poziomu cukru we krwi, a to może skutkować nawet omdleniem. Dlatego nie popełniaj tego błędu! Wyznacz stałe pory posiłków i jedz je w odstępach 3 - godzinnych.

To, że jesteś przysłowiową "gruszką" ma swoje zalety i wady. Wadą jest to, że tłuszcz, który gromadzi się na udach, pupie i biodrach jest "trudny do uruchomienia". Oznacza to, że trudno za pomocą aktywności fizycznej połączonej z dietą spalić ten tłuszcz. Jednak posiadanie takiej figury ma też swoje zalety - osoby będące "gruszkami" rzadziej cierpią na choroby skojarzone z nadwagą i otyłością. U osób o figurze typu "jabłko" tłuszcz gromadzi się wokół brzucha, a więc także wokół najważniejszych narządów wewnętrznych. Jest to bardzo groźne dla organizmu, ponieważ tkanka tłuszczowa upośledza funkcjonowanie najważniejszych układów.

Nie ma ścisłych schematów postępowania oraz szczegółowych zaleceń dietetycznych dla poszczególnych typów sylwetki. Jednak, jeśli chcesz zadbać o siebie, pamiętaj o kilku radach:

  • Wypijaj minimum 1,5 l wody mineralnej niegazowanej, spożywaj zupy, owoce oraz soki warzywne bez cukru - zadbasz o właściwe nawodnienie organizmu i zmniejszysz swój apetyt na słodycze.
  • Jedz produkty obfitujące w witaminę C, dostarczysz przeciwutleniaczy, niezbędnych dla pięknej cery i ładnego ukształtowania sylwetki, dzięki mięśniom. Źródła szczególnie polecane to: papryka czerwona, kapusta, brokuły, truskawki, czarne porzeczki, jagody goji.
  • Jedz ryby morskie, minimum 2 razy w tygodniu - zawierają tłuszcze omega 3, które dbają o kondycję naszego serca, lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek.
  • Wybieraj ciemne pieczywo, kasze, dziki ryż i inne produkty będące źródłem błonnika pokarmowego.
  • Tłuszcze stosuj z umiarem. Ogranicz smażenie!

Pozdrawiam,
Anna Kacperska