Fitoestrogeny w tabletkach jako suplemnt diety

Witam. Czy w okresie dojrzewania (mowa o 14 letniej córce ) mozna przyjmowac fitoestrogeny w tabletkach jako suplent diety? Moja córka ma kompleks z powodu zbyt małych piersi a w internecie czytałam że można przyjmowac takie tabletki. Ale nie wiem czy to nie zaburzy jej gospodarki hormonalnej lub cos w tym rodzaju ? Pozdrawiam.

Witam. Dziewczynki w tym wieku nie powinny przyjmować tego rodzaju suplementów, gdyż paradoksalnie mogą one zaburzyć działanie ich endogennych hormonów. Proszę wytłumaczyć córce, że proces jest wzrostu i dojrzewania w zasadzie dopiero się rozpoczął i ma ona jeszcze czas na wykształcenie w pełni kobiecej sylwetki.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

nie podawałabym tabletek, piersi może będą odrobinę większe ale lepiej udać się do psychologa który zacznie pracować z córką. Ten atrybut kobiecości jest konieczny do wykarmienia potomstwa, a tutaj rozmiar nie ma znaczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Fitoestrogeny są zalecane wyłącznie dla kobiet w okresie menopauzy, kiedy spada naturalna produkcja hormonów. Podanie takich środków córce może przyczynić się do poważnych problemów hormonalnych i zaburzeń płodności. Córka ciągle jeszcze ma czas na rozwój ciała i osiągnięcie pełnej dojrzałości. Jest także wiele bezpieczniejszych metod wpływających na wygląd biustu jak choćby odpowiednio dobrane ćwiczenia na okolice klatki piersiowej.