Gdzie można otrzymać pomoc w Krakowie i czy jest mi ona potrzebna?

Witam. Wydaje mi się, że cierpię na depresję. Kilka lat związku, utracona miłość. Miewam tydzień czy dwa tygodnie stanu błogiego nie myślenia o niczym, a potem tydzień - dwa tygodnie smutku. Nic mi się nie chce robić, myśli samobójcze są bardzo silne. Dominuje raczej myślenie po co żyć, skoro już nic w życiu nie będzie dobrze?

Potrafię usiąść z tabletkami nasennymi (S*** czyli raczej silny lek) i tylko dziwne przypadki okoliczności, jak przyjazd rodziców czy dziadków sprawiają, że odwlekam tę myśl. Ostatnio przerodziło się to wręcz w kilkuminutowe stany otępienia i negatywnego myślenia żeby chwilę potem myśleć, że będzie dobrze. I tak w kółko. Nie radzę sobie już z tym a nie mam komu się nawet wygadać. Nikogo takiego nie mam. Wiem, że jeżeli komuś zaufam i się wygadam i wszystko powiem, a ten ktoś po prostu wypisze receptę i zignoruje to może być ponad moje siły i drugi raz na pewno się na to nie zdobędę. Sama historia i jej podłoże jest dosyć długie i skomplikowane, a metody "z zegarkiem w ręku" mnie przerażają i boję się iść do specjalisty. Zresztą chciałbym, ale nie wiem do kogo i jestem w kropce.

Raz chcę się zabić, a raz chcę pomocy, ale nie wiem do jakiego psychologa się z tym zwrócić. Jeżeli naprawdę jest kolosalna różnica to jestem gotowy pójść prywatnie, ale raczej nie dysponuję dużymi kwotami. Co ja mam zrobić i gdzie w Krakowie mógłbym znaleźć pomoc? Jesteście moją ostatnią deską ratunku.

Witam!

Odpowiadając na pytanie z tematu - uważam, że jest Panu potrzebna pomoc. Napisał Pan, że boi się niezrozumienia i "wypisania recepty", czyli zlekceważenia Pana problemów. Nie uważam, żeby pomoc psychiatry była Panu niezbędna w tej chwili (tylko psychiatra wypisuje leki, psycholog nie ma takich uprawnień). Bardziej potrzebna będzie Panu psychoterapia lub chociaż rozmowy z psychologiem.

Ludzie są różni, jedni pasują nam od razu, innych nie możemy znieść. Tak samo jest z psychologami czy terapeutami. Jeśli jedna taka osoba nie będzie Panu pasowała, to proszę poszukać innej. Nie powinien Pan też z góry zakładać, że ograniczony czas spotkania nie pozwoli Pana zrozumieć. Nie był Pan jeszcze u specjalisty i nie wie Pan na jakiej zasadzie to działa. Jednak zawsze może się Pan dopytać i uzyskać informacje na temat metod prowadzenia terapii lub spotkań z psychologiem. Warto spróbować i samemu się przekonać.

Jest wiele ośrodków oferujących pomoc psychologiczną i terapeutyczną w ramach ubezpieczenia NFZ. Musi Pan ich poszukać w internecie. Nawet prywatne przychodnie mogą oferować taką możliwość. Pomoc uzyska Pan także w ośrodkach interwencji kryzysowej. Proszę się nie zrażać czasem oczekiwania na wizytę. Zwylke są to 2-3 tygodnie. Dlatego im szybciej się Pan zdecyduje i zadzwoni do takiego ośrodka, tym szybciej będzie Pan mógł podjąć się działań terapeutycznych. Adresy ośrodków oraz nr telefonów znajdzie Pan w internecie.

Może Pan w międzyczasie zadzwonić do telefonu zaufania i postarać się opowiedzieć o swoim problemie. Tam będzie Pan całkowicie anonimowy. Będzie Pan mógł znaleźć wsparcie i zrozumienie oraz w razie potrzeby poradę. Warto wypróbować te możliwości, by mógł się Pan przekonać, co jest dla Pana najlepszym rozwiązaniem. Jeśli Pan nie spróbuje, to się Pan nie dowie, jak sobie najlepiej pomóc.

Pozdrawiam