Gromadzenie się chłonki w jamie brzusznej po operacyjnym usunięciu płuca

proszę o odpowiedź , chory na nowotwora płuca,2 miesiące po operacji i usunięciu płuca lewego, nie było potrzeby zlecania chemio czy radioterapii. Problem jest w gromadzeniu się chłonki w, jamie brzusznej?,w dużych ilościach . woda zazwyczaj jest czysta , ostatnio pomimo diety nadal się zbiera. Czy to jest normalne powikłanie pooperacyjne?. Zdaję sobie sprawę że informacji jest mało ale proszę o ogólną . chory ma ściągana wodę średnio co tydzień. Dziękuję

Tak, niestety, ale takie rzeczy mogą zdarzać się po tego typu operacji i to przez długi okres pooperacyjny. Płyn gromadzi się na sutek otwarcia przewodów limfatycznych w klatce piersiowej, które zostały uszkodzone w czasie operacji usunięcia płuca (nie uniknie się tego). Limfa z klatki piersiowej dostaje się do jamy brzusznej. Jedynie systematyczne opróżnianie płynu oraz leki odwadniające mogą w końcu przynieść pozytywny efekt. Jednak wymaga to długiego okresu.