Co to jest hiperkaliemia? Czy wynikiem tej choroby jest płyn w jamie brzusznej?

Prawie miesiąc temu był wypadek samochodowy...Niby obeszło się bez większych obrażeń antybiotyki , tabletki przeciwbólowe...Jednak nastąpiła duża utrata wagi a brzuch strasznie się powiększył ,zaczęły puchnąć nogi...spuszczono z jamy brzusznej 5,5 litra płynu...było podejrzenie pęknięcia woreczka moczowego (W płynie podczas badania wykryto składniki moczu)... Jednak po zrobieniu usg lekarz to wykluczył-nie potrafili postawić diagnozy...kiedy na drugi dzień płyn znów zaczął się zbierać w jamie brzusznej postanowili przeprowadzić operację podczas której lekarz spuścił znów 2,5 l. płynu...okazało się ,że trzustka była pęknięta w dwóch miejscach zaszyli ją...następnie podawali kroplówki niestety płyn znów zaczął się gromadzić w jamie brzusznej...Lekarz podejrzewa chorobę Hiperkalemię...( oprócz płynu w jamie brzusznej jest bardzo słabe tętno oraz spowolniona praca serca ) 1-Czy to możliwe, że płyn zbierał się w jamie brzusznej dlatego ,że trzustka była pęknięta ? 2-Jeżeli po operacji trzustki płyn dalej się zbiera to czy może to być spowodowane chorobą Hiperkalemia? 3-Lekarz postanowił leczyć tą chorobę poprzez podawanie hormonów tarczycy oraz nadnerczy czy to pomoże? 4-Co robić jeżeli po zaczęciu kuracji hormonami płyn dalej będzie się gromadził w jamie brzusznej? Dodam, że wszystkie pozostałe wyniki są w normie lekarz wykluczył też chorobę nowotworową.... Błagam Państwa o odpowiedź ...Co można jeszcze zrobić jak nie daj Boże płyn dalej będzie się gromadził w jamie brzusznej? Z góry dziękuję za odpowiedź...Jola
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić kwestę- hiperkalemia to nie jest choroba!, tylko objaw. Tak jak np. gorączka. Hiperkalemia oznacza zwiększenie ponad normę poziomu jonów potasu - jest co najmniej kilkanaście możliwych przyczyn takiego stanu.

Trudno mi się odnieść do wskazań do podawania wspomnianych hormonów, ponieważ jest za mało danych medycznych. Samo stwierdzenie hiperkalemii to za mało, najwyraźniej doszło do niewydolności tych gruczołów, czego też nie można wykluczyć.

Jest możliwe, aby przy pęknięciu trzustki dochodziło do wodobrzusza - pęknięcie przewodu Wirsunga. Natomiast sama hiperkalemia tego nie może spowodować. W razie, gdyby płyn się ponownie zbierał, będzie trzeba powtórzyć/rozszerzyć diagnostykę m.in. obrazową np. z zastosowaniem wodnych kontrastów, w celu oceny skąd przedostaje się płyn do jamy brzusznej. W obrażeniach trzustki wykonuje się diagnostycznie endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ERCP, endoscopic retrograde cholangiopancreatography) lub badanie cholangiopankreatografii rezonansu magnetycznego (MRCP, magnetic resonance cholangiopan-
creatography).

Najlepiej omówić jeszcze raz sytuację kliniczną z lekarzem prowadzącym, który ma wygląd do całej dokumentacji medycznej.

serdecznie pozdrawiam!