Gwałtowny spadek masy ciała u 23-latki

Mam 23 lata, 175 cm i waze 65 kg, od kilku miesiecy zauwazylam gwaltowny spadek masy ciala. To byl stresujacy rok, przed wakacjami nie odzywialam sie prawidlowo o ile w ogole. (schudlam 12 kg). Zauwazylam ostatnio oslabienie paznokci i ogolne oslabiennie organizmu, czesta sennosc, mdlosci, zgaga, bole glowy, oslabienie ukladu odpornosciowego, powiekszenie przypachwinowych wezlow chlonnych. Czy to jest objawem utraty masy czy innej choroby?

Witam serdecznie.
Pani BMI wynosi 21,2 i jest prawidłowe. Obniżona odporność i osłabienie organizmu prawdopodobnie jest spowodowane szybkim i dużym ubytkiem masy ciała. Możliwe, że Pani dieta była niedoborowa np. w witaminy i różnego rodzaju pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Proszę zapoznać się z zasadami racjonalnego żywienia i wprowadzić je do swojego jadłospisu. Poniżej podam najważniejsze zasady.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.
6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola.
8. Pij wystarczającą ilość wody – minimum 2 litry dziennie.
Jeśli wymienione przez Panią objawy będą się dalej powtarzać, proszę rozważyć wizytę u lekarza.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska