Hak leczyć powracającą drożdżycę?

powracajaca drożdzyca u mnie i u mojego partnera,jak poradzić sobie radykalnie z tematem Joanna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

drożdżyca, określana również jako kandydoza, to choroba wywołana przez drożdżaki Candida. Mimo, że organizm ludzki jest dla tych grzybów środowiskiem naturalnym, to w przypadku ich namnożenia dochodzi do infekcji grzybiczych.

Niestety grzybice lubią powracać. Najbardziej narażone na nawrót choroby są osoby o obniżonej odporności, kobiety w ciąży, chorzy leczeni antybiotykami, alergicy oraz ci, którzy nie doleczyli grzybicy do końca. Być może należą Państwo do którejś z tych grup.

Nie bez znaczenia w tym przypadku są nawyki żywieniowe. Zła dieta, niedostarczająca wszystkich składników odżywczych, obfitująca w cukier, może również przyczyniać się do nawrotów.

Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę okolic intymnych, gdyż niedostateczna pielęgnacja tych okolic sprzyja rozwojowi infekcji. Oczywiście nie wolno popadać ze skrajności w skrajność – zbyt częste i intensywne podmywanie również nie jest wskazane.

Proszę zwrócić uwagę na stosowane kosmetyki – czy nie zawierają one drażniących substancji. Wskazane jest noszenie luźnej, bawełnianej bielizny, unikanie gorących kąpieli, stosowanie probiotyków (zwłaszcza wtedy, gdy organizm jest osłabiony). Warto zrezygnować z irygacji pochwy, używać wyłącznie swojego ręcznika oraz ograniczyć przebywanie w mokrych ubraniach (np. w stroju kąpielowym) do minimum.

Jeśli jeszcze nie zgłosili się Państwo do lekarza, warto zrobić to teraz. W przeciwnym razie drożdżyca może powracać.

Więcej o drożdżycy przeczytają Państwo w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.