Dzień dobry!
Hipnoza nie jest metodą uznawaną przez lekarzy. Współczesna nauka opiera się na tzw. zasadzie EBM - medycyny opartej na faktach, badaniach naukowych, dowodach empirycznych. Hipnoza nie jest traktowana jako uznany sposób leczenia. Nie mniej jednak część praktyków uznaje tą drogę. Jest to temat kontrowersyjny i wiele zależy od osobistych przekonań, doświadczeń, potrzeb samego pacjenta. Polecam jednak przede wszystkim Ośrodek Terapii Uzależnień oraz psychoterapię, a także opiekę medyczną, psychiatryczną, terapię grupową, edukację w zakresie uzależnień itp.
Pozdrawiam!
Nie. Sugerowałbym raczej klasyczną terapię odwykową, a później terapię podtrzymującą poprzez kontakt z grupami wsparcia (np AA) oraz, po utrzymaniu przynajmniej rocznej abstynencji, zgłoszenie się na psychoterapię. Ta ostatnia może i owszem zawierać elementy hipnoterapii, ale sama hipnoza alkoholizmu nie leczy. Zespół zależności alkoholowej, to choroba ciężka i aby się z nią uporać, warto nastawić się na wieloletnią, wytężoną pracę. Tu nie ma łatwych rozwiązań. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Większość osób uważa, że poprzez hipnozę można od nowa "zaprogramować" człowieka, w tym również spowodować, że przestanie na przykład spożywać alkohol w nadmiernych ilościach. Główną przyczyną tej wiary, jest przekonanie, że ten rodzaj terapii uleczy problem, bez konieczności własnego zaangażowania.
Trudno mi powiedzieć, czy hipnoza mogłaby pomóc w rozwiązaniu Pańskiego problemu, przyjrzałbym się jednak powodom, dla których chce Pan uniknąć własnego udziału w leczeniu własnego problemu.
Pozdrawiam.
Praca hipnozą i transem jest pracą przede wszystkim ze sobą, w dużym skupieniu uwagi do wewnątrz i "wyłączeniu" innej percepcji. Proszę jednak pamiętać, że jest zjawiskiem naturalnym (występującym u każdego człowieka spontanicznie w trakcie niektórych aktywności), a nie "rodzajem magii" czy "zaczarowania" kogoś. Jeśli potrzebuje Pan i chce zmiany, warto pracować nad sobą w psychoterapii. Może to być w nurcie, który pracuje także hipnozą np ericksonowskim. Albo w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.
Witam, w niektórych ośrodkach terapii odwykowej można spotkać specjalistów od hipnozy klinicznej. Przy leczeniu uzależnienia nie jest to jedyna stosowana metoda, jest jednak metodą dodatkową, uzupełniającą, która może przynieść zainteresowanemu nią pacjentowi wiele korzyści (uspokojenie, lepsze zrozumienie swoich intencji, wzrost motywacji do ogólnej terapii etc.).
pozdrawiam,
Karolina Piotrowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Hipnoza w leczeniu uzależnienia od Internetu, nikotyny i toksycznych znajomości – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Leczenie alkoholizmu hipnozą – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Hipnoterapia w leczeniu uzależnień – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy hipnoza pomoże w uzależnieniu od dopalaczy? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Utrata pamięci u męża a hipnoza jako forma leczenia – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Hipnoterapia a uzależnienia, stres i wypalenie zawodowe – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wyjście z nałogu palenia papierosów i hipnoza – odpowiada Mgr Ewa Czernik
- Hipnoza w leczeniu lęków przed wodą – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wizyta u psychoterapuety a hipnoza – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Terapia hipnozy a nerwowość i stres – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Pomaga schudnąć, rzucić palenie, pokonać depresję. Daniel Mach: Hipnoza nie ma skutków ubocznych
Znana jest od XVIII wieku, jeszcze pod nazwą "mesm
Hipnoza w terapii uzależnień
Problem uzależnień wśród Polaków rośnie. Stresując
Psychoterapia indywidualna w nerwicy
Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia nerw