I jak tu przytyć?

Witam serdecznie! Jestem 18-letnim chłopakiem. Mam 179 cm wzrostu i ważę przy tym zaledwie 55 kg. Chciałbym jakoś wyglądać, móc iść na basen. Psychicznie mam nawet problemy z założeniem t-shirtu, czasem słyszałem opinie typu "Patrz, z Auschwitz uciekł"... Staram się jeść sporo, raczej nie mam ograniczeń w jadłospisie (no, może urazy z dzieciństwa typu szpinak i inna fasola - odpadają). Po badaniach mogę powiedzieć - tasiemca nie mam, krew w porządku. Ćwiczyć - ćwiczę hantlami - 2x10kg, ale to - na razie - nie przyniosło większych efektów. Na więcej ćwiczeń nie mogę sobie pozwolić - szybko się męczę, wada serca. W Internecie istnieje multum diet na przytycie, jednak wolę uzyskać opinię specjalisty, który odniesie się do mojego przypadku. Pozdrawiam bardzo, Czytelnik.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI wskazuje na niedowagę. Przybranie na wadze jest u niektórych znacznie trudniejsze, niż zrzucenie zbędnych kilogramów.

W Twoim przypadku przede wszystkim zalecam odpowiednią dietę. Nie powinieneś również rezygnować z ćwiczeń. Możesz jednak wykonywać ćwiczenia mniej obciążające serce, z większą ilością powtórzeń. Spacer oraz wchodzenie po schodach również są dobrym rozwiązaniem. Proponuję udać się na siłownię czy do fitness klubu, gdzie wykwalifikowany trener podpowie, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najbezpieczniejsze.

Twoja dieta powinna być bogata w produkty mleczne półtłuste (sery, mleko, maślanka, kefir, jogurt) oraz tłuszcz zwierzęcy (głównie tłuste ryby i mięso drobiowe, wieprzowe) i roślinny. Spożywaj również koktajle mleczno-owocowe, np. mleko z dodatkiem banana, gorzkiej czekolady i płatków migdałowych. Orzechy i pestki są również zdrowym źródłem tłuszczu i białka. Także nasiona warzyw strączkowych takie jak fasola, bób, groch, soja, soczewica czy cieciorka są bardzo polecane przy zwiększeniu masy ciała. Prócz błonnika, witamin i składników mineralnych zwierają duże ilości białka i tłuszczu roślinnego. Jeśli nie lubisz fasoli, jedz bób. Jest wiele rodzajów warzyw strączkowych, które powinny Ci smakować.

Pamiętaj jednak, że nie powinieneś spożywać produktów typu fast food, mimo iż mają dużo kalorii, to zwierają szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans.

Pozdrawiam.