Ile spożywać kalorii, aby zdrowo schudnąć?

ile powinnam spozywac kcal waga 54 wzrost 164 cm 4 razy w tygodniu biegam 5 km? :* chce chudnąć 0.5/1kg tygodniowo :D

Witam. Pani masa ciała mieści się w dolnych granicach normy. Odradzam odchudzania, ponieważ może prowadzić do niedowagi. Można jednak zwiększyć aktywność fizyczną w celu poprawy wyglądu ciała i zwiększenia kondycji fizycznej. Po porady żywieniowe zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Pani waga jest jak najbardziej prawidłowa, a biorąc pod uwagę znaczną aktywność fizyczną nie polecałabym ograniczenia kalorycznego - może się Pani źle czuć, a podaż składników odżywczych będzie za niska. Raczej proszę się skupić na tym, z jakich produktów czerpie Pani energię. Proponuję postawić na świeże, nieprzetworzone jedzenie, a unikanie gotowców, kupnego pieczywa i cukru oraz soków i słodkich napojów. Proszę oprzeć dietę przede wszystkim na warzywach (plus boczniaki), do tego jaja, mięso, drób, ryby, niewiele owoców (jagodowe), nabiał, orzechy i pestki w niewielkich ilościach, zdrowe tłuszcze jak masło, awokado i oliwa oraz suplementacja tranem, czasem grube kasze. Na śniadanie proponuję jaja z warzywami w dowolnej formie, obiad to ryba/mięso z sałatą z oliwą (np. sałatka grecka), kolacja jakaś pasta rybna. Owoce np. w formie koktajlu z jogurtem po treningach. Liczenie kalorii nie zawsze jest dobrym wyborem, jest też kłopotliwe.