Chęć schudnięcia i karmienie piersią u 28-latki

witam mam 28 lat jestem matka karmiaca urodziłam 2 dzieci i mam dylemat waze 60 kg przy wzroscie 160 cm chciałabym schudnac ale nie wiem jak bardzo mi zalezy na wygladzie zewnetrznym mam wrazenie ze popadam juz w depresje karmie corke 2 lata bo głupio sie łudze ze moze schudne boje sie ze gdy przestane karmic jeszcze przytyje co moge zrobic prosze pomozcie z gory dziekuje:)

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Przydałaby się Pani szczegółowa konsultacja, ponieważ nie znam ani Pani diety, ani planu dnia, ani przyzwyczajeń. Proponuję skupić się na prawdziwym, świeżym jedzeniu o wysokiej wartości odżywczej - wtedy jemy mniej, a organizm jest odżywiony - a zdrowe ciało chętnie jest zgrabne ;) Mam na myśli warzywa (szczególnie zielone), jaja, mięso, drób, rosoły na kościach, ryby, tłusty nabiał umiarkowanie, zdrowe tłuszcze (masło do gotowania, na zimno oliwa), troszkę owoców jagodowych i orzechów i pestek i suplementacja tranem (co najmniej 1000 mg DHA+EPA - etykieta). Co Pani pije? To bardzo ważne - słodzone napoje sa najczęstsza przyczyną problemów z wagą, nawet jogurty owocowe pełne są cukru. Do picia woda, kawa, herbata. Menu trzeba oprzec na warzywach i reszta jako dodatek. Jadłospis może wyglądać jakoś tak:
Śniadanie: jaja i papryka (w dowolnej formie)/twarożek z warzywami/resztki z obiadu/pasta rybna/mięso na zimno i sałata; bez chleba najlepiej
Obiad: mięso/ryba/ser/masło i warzywa (np. ryba zapiekana z warzywami, sałatka z kawałkiem ulubionego mięsa, zapiekanka warzywna czy warzywa z patelni z masłem/jajkiem, bigos, mielone bez bułki i kupa surówki, szczególnie z kiszonek...)
Kolacja: jakaś sałatka, reszta obiadu, może śledzik albo ryba wędzona czy z puszki i warzywa ulubione, dobra wędlina, może być coś podobnego do obiadu czy śniadania.
Ogólnie odradzam potrawy mączne i przy odchudzaniu zboża. Ziemniaki i kasze po pół szklanki ze 2 razy w tygodniu. Proszę pic wodę, rano po przebudzeniu i między posiłkami. 3 sycące posiłki powinny wystarczyć, nie należy bac się tłuszczu, jeżeli nie opiera Pani jedzenia na mące, chlebie, makaronie itp.
Pozdrawiam