Problemy z kręgosłupem przy nadwadze

Witam mam na imię Karolina. mam problem z nadwagą.zawsze byłam szczupła i trzymałam jedną wagę, jednak ostatnio przez przytyłam mając 156cm i 75kg jest mi bardzo ciężko bo mam problemy z kręgosłupem. Brak energii i motywacji tylko pogłębia mnie w mojej chorobie. Choruję na depresję lękową wcześniej przez nerwice byłam bardziej aktywna, ale stres teraz mnie bardzo osłabił i już nie mam tyle energii co kiedyś, nie stać mnie na wizytę u dietetyka proszę pomóżcie. Karolina

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Pani problemy mają podłoże psychologiczne, więc nie polecam dokładać sobie stresorów w postaci diety i nagłej zmiany nawyków. Jeżeli poczuje się Pani lepiej, wtedy warto zmienić sposób odżywiania, ale na stałe. Tylko trwała zmiana przynosi trwałe efekty.
Przede wszystkim proszę odrzucić przetworzone jedzenie, gotowce, słodycze, produkty typu płatki śniadaniowe, kolorowe jogurty. Jemy tylko prawdziwe, świeże jedzenie. Podstawa zdrowej diety to warzywa, do tego mięso, jaja, ryby, drób, podroby, orzechy, pestki, zdrowe tłuszcze, tłusty nabiał. Przy odchudzaniu warto zmniejszyć spożycie potraw mącznych (polecam tylko chleb na prawdziwym zakwasie, ale tez jak najrzadziej), warzyw skrobiowych jak ziemniaki, a całkowicie wyeliminować słodkie napoje i soki!
Pani menu mogłoby wyglądać jakoś tak:
śniadanie: jaja na maśle (jaja są bezpieczne w każdej ilości), sałata z pomidorem lub jakaś pasta rybna z twarogiem, bez chleba
obiad: ryba z grilla, kapusta kiszona, marchewka
kolacja: sałatka z kapusty pekińskiej, tuńczyka i sera żółtego, z dodatkiem sosu majonezowego (własnej roboty)
Należy najadać się do syta, jeść duże porcje warzyw, ograniczyć owoce. Większa ilość posiłków nie jest konieczna, ale można dołożyć sobie jeszcze przegryzkę w postaci koktajlu z owoców jagodowych czy serka wiejskiego z nasionami.
Można pić kawę, herbatę i koniecznie wodę z cytryną między posiłkami.
Należy się wysypiać i relaksować.
Taki sposób odżywiania zapewni Pani świetne zdrowie i odporność oraz smukłą sylwetkę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!