Problemy z ciążą przy PCOS

Mam31lat,choruje na zespół policystycznych jajników, testosteron 122 aż, zażywam lek metformax przeciwcukrzycowy ,od roku dawka 500 mg,otyłość , od lat zaburzenia hormonalne,jestem od 3 lat z męższczyzną , od 3 lat niezachodze w ciąże , czemu ? oprócz pco wszystko w porządku u mnie ginekologicznie ale biore leki przeciwidepresyjne paroksetyne 1 z najsilniejszych antydepresantów od wielu lat partner zdrowy w 100 % ,czy ten lek paromerk ma wpływ na to że juz od tylu lat niezachodze w ciąże ?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Ma Pani poważne problemy zdrowotne i problem z zajściem w ciążę zapewne jest ich wypadkową. Ze strony dietetyka mogę tylko powiedzieć, że otyłość bardzo czesto osłabia płodność - organizm musi pracowac na najwyzszych obrotach i nie ma czasu na dodatkowe aktywności jak ciąża. Nie zagwarantuję, że to pomoże, ale zawsze dobrze jest schudnąć i zadbać o zdrową dietę. W przypadku starania się o dziecko, nie należy zapominać o zdrowych tłuszczach - maśle, oliwie, nierafinowanym oleju rzepakowym, lnianym. Proszę nie bać się tłuszczu, ale musi to być tłuszcz najwyższej jakości. Polecam też suplementację tranem - przez miesiąc nawet 4 łyzki dziennie, później dwie.
Co zatem ograniczyć? Produkty zbożowe i skrobiowe - mąkę, makarony, pieczywo (ciemne też), ziemniaki, gdyż podnoszą poziom cukru we krwi, co wpływa na przyrost tkanki tłuszczowej i stan zapalny organizmu. Oczywiście cukier i słodycze również odpadają oraz WSZYSTKO co przetworzone - proszę jeść swieże, prawdziwe jedzenie: warzywa (szczególnie zielone, kalafior, brokuły, zioła, cukinia, bakłażan, kapusta, kiszonki, pomidory, papryka i wszystkie inne), jaja, drób, mięso, ryby (śledź, makrela, łosoś, sardynki i inne), czasami (ok. 2 razy w tygodniu) garść orzechów, pestek, owoców jagodowych. Nabiał TŁUSTY - udowodniono, że pozytywnie wpływa na otyłość. Na śniadanie raczej unikać węglowodanów (kanapek!) i jeść np. jaja w rożnej postaci (jajecznica, sadzone, pasty rybne i inne), później, po śniadaniu, mogą to być niewielkie ilości kaszy gryczanej lub jaglanej, małe ilości ziemniaków, ale nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Obiad to warzywa i mięso/ryba/drób/ser (np. sałatka grecka i ryba pieczona). Kolacja twarożek z warzywami, koreczki z korniszonami, oliwkami, sałatka.
Ponieważ ma Pani cukrzycę, a dieta taka ogranicza węglowodany, konieczna będzie kontrola lekarska po około miesiącu.
Pani przypadek wymaga jednak bezpośredniej konsultacji, tutaj informacje są zbyt ogólne.
Powodzenia!