Niska waga ciała a szanse na przytycie po rzuceniu papierosów

WitamNie pale papierosów 2 miesiące, powiększył mi się apetyt, wcinam dużo lecz prosze mi powiedzieć kiedy zacznę tyć? jestem wysoki i chudy jak na mój wzrost, a koniecznie chce przytyć.. jeszcze jedno czy marihuana tez przyczynia się do chudnięcia?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Jeżeli chce Pan przytyć, to postępowanie jest takie samo jak w przypadku utraty nadmiaru ciała - zdrowa dieta. Odpowiedni dieta, bogata w składniki odżywcze, powinna doprowadzić do osiągnięcia zdrowej masy ciała. Polecam też ćwiczenia siłowe, kształtujące sylwetkę.
Jak zatem wygląda taka odżywcza dieta? Proszę zapomnieć o liczeniu kalorii, a skupić się na tym, CO Pan je. Przede wszystkim: warzywa (szczególnie zielone, liściaste), mięso, podroby (bardzo bogate we wszystkie potrzebne składniki), drób, ryby, tłusty nabiał (sery, śmietana), zdrowe tłuszcze (masło, oliwa, oleje tłoczone na zimno i spożywane na zimno, smalec dobrej jakości), jaja w każdej ilości i postaci, nieco grubych jak gryczana i jaglana, owoce jagodowe, orzechy, czasem ziemniaki, do picia woda z cytryną i suplementacja tranem oraz wystawianie się na słońce - dla witaminy D. Proszę nie bać się tłuszczu - to lepsze paliwo dla ciała niż węglowodany.
Nie zalecam produktów zbożowych i strączków - mają małą wartość odżywczą i niepotrzebnie napychają nas pustymi kaloriami (szczególnie produkty z pszenicy - chleb, makaron). Jeżeli nie wyobraża Pan sobie życia bez chleba, najlepszym rozwiązaniem jest chleb na prawdziwym zakwasie.
Przykładowe menu:
po przebudzeniu: 2 szklanki wody z cytryną
śniadanie: jajecznica z ulubionymi warzywami
obiad: pieczone mięso/ryba i sałatka np. grecka
kolacja: pasta rybna (np. szprotki i twaróg) w połówkach papryki
Powodzenia!