Intensywny ból w prawej części klatki piersiowej

Miesiąc temu przebyłem zapalenie płuc z zapaleniem opłucnej, po zakończeniu antybiotykoterapii pulmunolog stwierdził że RTG płuc jest prawidłowe, osłuchowo również wszystko było w porządku. Niepokoi mnie fakt że po miesiącu od wyleczenia nadl odczuwam niezbyt intensywny ból w prawej części klatki piersiowej np. podczas kichania czy śmiechu. Miesiąc temu pulmunolog stwierdził że mogą to być zrosty w opłucnej po zapaleniiu. Jak długo mogą utrzymywać się tego typu objawy bólowe?

Aleksander Ropielewski

Zależne jest to od stopnia zrostów (o ile faktycznie to one są przycyzną) i tego, czy uda sięje usunąć. Wskazane jest prowadzenie rehabilitacji oddechowej. Powinno udać się rozkleić/rozerwać zrosty w ciągu kilku tygodni ćwiczeń. Jeżeli bóle są duże możliwe, że ma Pan wskazania do zabiegowego usunięcia zrostów.