Jak ćwiczyć na rowerku treningowym?

Witam. Słyszałam same dobre opinie o orbitreku-świetnie ćwiczy prawie wszystkie mięśnie, znakomicie wpływa na kondycję, modeluje sylwetkę, usuwa zbędne cm z ud, bioder, pasa, niechciane boczki...Niestety nie mam warunków mieszkaniowych na orbitreka. Czy jeśli sprawię sobie rowerek treningowy to da cokolwiek?Nawet mimo kręcenia wielu km są szanse na stracenie nie tyle kg, ale właśnie tych niechcianych cm?Na rowerku się siedzi więc pewnie nie ma na co liczyć?Uda mogą jeszcze zwiększyć swój obwód?

Witam. Odpowiednio zaplanowana aktywność na rowerku stacjonarnym może jak najbardziej przynieść pozytywne efekty, przede wszystkim poprawić Pani kondycję, przyspieszyć metabolizm, poprawić wygląd nóg, skóry. Jednak aby cały proces "utraty centymetrów" czyli odchudzania miał sens, dobrze byłoby połączyć go z odpowiednim odżywianiem - może pomóc konsultacja z dietetykiem.
Jeśli chodzi o rodzaj treningu na rowerku, to w zależności od Pani obecnej kondycji można zacząć od ćwiczeń aerobowych - równe tępo, lekko przyspieszające oddech i akcję serca, lub w miarę postępu - przyspieszać tempo, włączyć trening interwałowy, czyli tempo maksymalne przez kilkanaście sekund, przeplatane tempem umiarkowanym.
Aby organizm nie przyzwyczaił się do jednorodnego rodzaju wysiłku, warto urozmaicać trening, zmieniając co jakiś czas tempo i czas wysiłku, a także obciążenie, które zwykle można regulować na tego typu przyrządach.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam Panią,
dzięki ćwiczeniom na rowerku może Pani stracić nadmiar kilogramów, czy uda zwiększą swój obwód będzie zależne od ilości tkanki mięśniowej i tłuszczowej, proszę wykonać segmentową analizę składu ciała. Przy małym mieszkaniu i oraniczonych środkach finansowych polecałabym ruch i ćwiczenia na świeżym powietrzu ( lepsze dotlenienie ) np, nordic walking ( pracuje całe ciało) lub siłownie plenerowe.

Rower to bardzo dobra alternatywa dla orbitreku. Warto przeplatać ćwiczenia na zasadzie 1 dnia cardio czyli 40 - 60 minut w mniej więcej stałym tempie a drugiego dnia ćwiczenia interwałowe czyli np. 30 minut gdzie 10 minut na rozruch potem 1 minuta bardzo szybko i 1 minuta wolno przez 15 minut i potem 5 minut stałe umiarkowane tempo. Trening interwałowy można na bardzo dużo sposobów realizować a w internecie jest mnóstwo informacji na ten temat. Jeśli chce Pani uniknąć zwiększenia mięśni ud to warto po każdym treningu się rozciągać - to wysmukli nie tylko uda ale także całą sylwetkę.