Jak dalej postępować z tym zębem?

Witam, Dnia 20.11 miałam wymienianą plombę w zębie. Po wymianie jak zeszło znieczulenie czułam ból tego zęba przy gryzieniu twardych rzeczy, po zgłoszeniu problemu dentystka stwierdziła, że plomba może być założona za wysoko. Poszłam na poprawkę (spiłowala na dole zęba jedynie po czym nałożyła cytuję "preparat". Po powrocie do domu przy próbie jedzenia ząb nadal bardzo boli. Dzownilam znowu do dentystki, która stwierdziła że teraz jest to nadwrażliwość "pozabiegowa" i może się utrzymać 3 tygodnie. Mam smarować pastą elmex. Wydaję mi się jednak, że coś jest nie tak i to nie jest nadwrażliwości, dodam iż wizyta była prywatna i zapłaciłam sporo pieniędzy, stąd moje pytanie czy dentystka ma rację i jak dalej działać?
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Dzień dobry, często istnieje wrażliwość pozabiegowa i warto poczekać nawet do miesiąca. Na początku należy ząb oszczędzać i nie nagryzać twardych rzeczy. Jeżeli jednak wrażliwość się będzie wzmagać lub w ogóle nie znikać, należy sie udać do lekarza, aby mógł sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Jeżeli w trakcie wypełniania zęba powstał jakiś artefakt, lekarz powinien wymienić wypełnienie i ból przejdzie. Jeżeli natomiast to miazga pod wpływem bakterii próchnicy została nieodwracalnie podrażniona, należy wykonać leczenie kanałowe i to nie jest już wizyta gwarancyjna.

Wypełnieni może być w dalszym ciągu niedopasowane do zgryzu lub próchnica w tym zębie była głęboka i doszło do stanu zapalnego miazgi dlatego boli na nagryzanie. Trzeba to dokładnie sprawdzić najlepiej wspomagając się tomografią komputerową. Jeżeli dolegliwości będą się nasilały to będzie konieczne leczenie endoontyczne.