Jak dalej stosować tabletki?

Witam ;) mam 18 lat. Moja Pani ginekolog zapisała mi tabletki Y******. Dokładnie przeczytałam ulotkę, wg której powinnam wziąć pierwszą tabletkę pierwszego dnia cyklu. 29 maja zaczęłam plamić, ale stwierdziłam, że lepiej jeśli wezmę tabletkę przy normalnym krwawieniu. Następnego dnia krwawienie nastąpiło - wzięłam więc tabletkę. Dzisiaj wzięłam już trzecią, z tym, że już nie krwawię, a normalnie miesiączka trwa u mnie ok. 6 dni. Dodam, że ostatnio przeszłam silne zapalenie jajników, które leczyłam antybiotykami. Przy tym zapaleniu dostałam miesiączki po dwóch tygodniach od poprzedniej i trwała ona ponad 2 tygodnie. Nie wiem, czy plamienie to nie było jakimś skutkiem tego zapalenia jajników, a nie miesiączką, i w razie gdyby tak było, jak dalej mam brać te tabletki? Czy może to było normalne krwawienie, ale było tak słabe i krótkie, bo wcześniej tak długo krwawiłam i organizm to jakoś uregulował? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Rozpoczęła Pani stosowanie tabletek, które hamują miesiączowanie (dlatego możliwe jest przesunięcie terminu krwawienia tabletkami). Nie jest zatem dziwne, że przestała Pani krwawić.

2. Jako że rozpoczeła Pani pierwsze opakowanie w 2 dniu cyklu, to konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień przyjmowania tabletek. W przeciwnym razie działanie antykoncepcyjne nie będzie pełne.