Jak dostosować dziecku dietę?

Jestem mamą 2-letniej córeczki. Po roku zaczęłam jej podawać kaszę mannę w butelce. Niby wszystko było ok. Czasem na obiad zdarzyło się też, że zjadła jakaś kasze, czy to jęczmienną, czy kuskus, czy jaglaną. Po ok. tygodniu od momentu podawania butelki z kasza manna, jej stolce zaczęły być bardzo luźne(ale jeszcze nie biegunka) i miały żółty, beżowy kolor, oraz były bardzo smierdzące. Po jakimś czasie doszłam do tego, że najprawdopodobniej temu wszystkiemu winna jest kasza. I rzeczywiście po odstawieniu i kaszy manny i i nnych rodzajów stolce prawie wróciły do normy. W żłobku prywatnym zwróciłam uwagę aby nie podawać dziecku kaszy i wszytko było ok. Jednak od września moje dziecko uczęszcza teraz do innego żłobka, gdzie podstawa diety są kasze. I już po tygodniu znowu pojawiła się biegunka. Co może być przyczyną nietolerancji kaszy?czy powinnam wykonać dziecku jakieś badania?czy w dalszym ciągu ograniczać jej spożycie kasz?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim nie napisała Pani, czy poza problemem ze stolcami dziecku doskwierają jakieś inne dolegliwości po podaniu kaszy (bóle brzucha, wzdęcia itd.). Warto zwrócić uwagę, skutkiem których konkretnie kasz są luźne, cuchnące kupy – jeżeli dolegliwości pojawiły się po podaniu kaszy manny, to być może winowajcą jest gluten. Córka może cierpieć na celiakię bądź NCGS, czyli nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. W przypadku celiakii może Pani wykonać testy z krwi na przeciwciała (EmA, tTG, DGP lub GAF) lub udać się do alergologa, który po zapoznaniu się z objawami może zlecić testy skórne. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-celiakia-jak-z-nia-zyc.

Gluten obecny jest nie tylko w kaszy mannie, ale też w jęczmiennej oraz kaszy kuskus, orkiszowej i bulgur. Natomiast wolne od niego są kasze: jaglana oraz gryczana, ryż, amarantus i quinoa. Warto je podawać pod warunkiem, że dziecko reaguje na nie dobrze. Jeżeli nie, to być może kasze mają zbyt dużo błonnika i to powoduje biegunki u córki. W takiej sytuacji warto byłoby skonsultować się z gastroenterologiem – ponieważ na kaszę powinni uważać chorzy na wrzody żołądka i dwunastnicy, bo mogą podrażniać śluzówkę jelit.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.